Co dělat, když nejde jen o sport?

 

 

 

 

 

 

OSOBNÍ ŽIVOT A SPORT JSOU SPOJENÉ NÁDOBY

Klientka – sportovkyně, říkejme ji Petra, přichází s tématem potřeby růstu výkonnosti. Chce se posunout, zlepšit, být úspěšnější, zdatnější, slavnější.

Má představu, že ji spolupráce s koučem pomůže probudit v sobě dosud neobjevené možnosti a rozvinout tak vlastní potenciál.

Je v ní vysoký stupeň chtění, dobře nastartovaný motor, jenom to vše odstartovat…

Povídáme si. Ona mluví, já naslouchám. Povídáme si dlouho, já dlouho naslouchám. Něco se mi nezdá, pozorně poslouchám dál. Občas položím otázku, která podpoří plynulost hovoru a posune ho kupředu. Vedu k pochopení a ujasnění situace a sám se snažím ji uchopit, abych ji lépe rozuměl. Najednou to praskne!

Před časem jsem se rozešla s klukem. Nechtěla jsem tady o tom mluvit, je mi to trapné.

V očích se lesknou slzy, situace je ji v první chvíli nepříjemná. Je to přiznání, prozrazené tajemství. Intimní téma, které není pro cizí uši.

Role kouče poprvé:
bezpečné prostředí, důvěra, diskrétnost

BUDE TO TAK NAVŽDY?

Nemůžu se z toho dostat. I když je to už dost dlouho, pořád se myšlenkami vracím zpět. Jsou chvíle, kdy se vracím v čase a bolestivě si připomínám něco, co už skončilo. Je mi to líto. Co mě však trápí nejvíc, je to, že se mi nedaří to překročit. Cítím, že mě to brzdí i ve sportu…

Naslouchám, naznačuji pochopení, ale nestavím se do role lítosti. Vyjadřuji silný postoj, který říká, že takto to nebude navždy.

Role kouče podruhé:
podpora – věci se dají vyřešit

ROVNOVÁHA

Zkušenost mě naučila, že někdy není potřeba hned růst. Pro začátek stačí podívat se na věci a události z jiného úhlu a uvést je do rovnováhy. Posílit vnitřní sebejistotu, odolnost vůči nepříjemné situaci, podpořit naději a víru v dobrý konec.  Pochopit, přijmout a postupně odložit a rozloučit se. Možný směr, který přibližuje k rovnováze.

CO MÁŠ?

Co mám, když tak dlouho mluvím o tom, co nemám a co není? No……jsem zdravá, sport mě baví, mám rodinu, která mě všem podporuje a stojí vždy při mně. Ráda teď trénuji, protože mi to pomáhá zapomenout. Upnula jsem se na sport a dávám mu teď více než dříve. Vlastně – ani do vztahu jsem nedávala úplně nejvíc…

Tuto otázku jsem položil záměrně. Ve smutku se často vracíme zpět a máme tendenci v sobě trápení prohlubovat. Nevěnujeme pozornost tomu, co je, co máme a můžeme využít pro překročení překážky.

Role kouče potřetí:
změna úhlu pohledu

UVĚDOMĚNÍ UČÍ A UZDRAVUJE

Petra si teprve nyní uvědomila, že klíče k osobnímu růstu má ve svých rukách. Objevila trhlinu ve svém přístupu nejen ve sportu, ale i ve vztahu. Naučila se, že ve vztahu se nemůže šetřit a zaplatila za to bolestivou zkušeností. Nedávala vztahu vše. Stejně jako sportu. Konstatuje, že je za tuto zkušenost vlastně ráda, protože jinak by na to nikdy nepřišla.

Role kouče počtvrté:
přirozené učení se z prožité zkušenosti

SYMBOLICKÉ ODLOŽENÍ MINULOSTI

Dohodli jsme se, že nyní, když situaci oba lépe rozumíme, přijmeme ji jako výchozí bod. O tom, kterým směrem z ní vykročí, se budeme bavit až příště. Domluvili jsme se, že se s minulostí symbolicky rozloučíme. Využijeme rituální rozloučení – sepíšeme vše, co nás na minulosti štve a trápí a spálíme ji v misce. Bez výčitek. Symbolicky necháme minulost zmizet, aby nerušila současnost.

Role kouče popáté:
využití praktických nástrojů

CO DÁL?

Jak se bude její příběh vyvíjet, to nevím. Tento stejně jako jiné příběhy z koučovacího křesla jen ukazují komplikovanost lidské bytosti. Příběh – a takových je mnoho – opakovaně odhaluje, že sport není jen o běhání a posilování. Často nás ovlivňují události spojené s jinými oblastmi života – a že jich je pestré spektrum. Pro úspěšnost sportovce je vyváženost sportovního života a osobní životní spokojenosti základem pro opakování kvalitních výkonů, kterých je za určitých okolností schopen. Na mnoho z těchto okolností má sportovec vliv a může na nich pracovat aktivně sám nebo s pomocí kouče či sportovního psychologa.

A přesto: I přes potřebu podávat neustále špičkový výkon jsou sportovci jen obyčejnými smrtelníky. Mají své pocity, potřeby a problémy.

Jak říká šaman Tetut z filmu Jíst, meditovat, milovat:

„NĚKDY JE ZTRÁTA ROVNOVÁHY PRO LÁSKU SOUČÁSTÍ VYVÁŽENÉHO ŽIVOTA“

Tato rovnice je platná i pro sportovce…

The following two tabs change content below.

Mohlo by se vám líbit...