Děti a koučink: Jak dělat to nejlepší pro své nejdražší

IMG_6303-300x200

Věřím tomu, že každý z nás, kdo je rodičem, chce pro své děti podle svého vědomí a svědomí to nejlepší. Snažíme se jim dát vše, co může jejich mladý život rozvíjet a obohatit. Ale každý správný rodič taky občas pochybuje a ptá se sám sebe, zda to, co dělá pro svého potomka, je skutečně pro něj to nejlepší.

Už od raného dětství si pěstujeme určité návyky, dobré i ty špatné. Znáte to, jako dítě jste měli svou oblíbenou hračku, jídlo, pohádku a další. Možná ještě někde v krabici na půdě odpočívá ten jeden plyšák, kterého zkrátka nemůžete vyhodit, protože to byl dlouhá léta největší kamarád a důvěrník.

Foto: Filip Fojtík

Od první hračky k prvnímu veřejnému vystoupení

K těm dobrým návykům děti přivedou většinou rodiče. Nejen že jim nabízí zdravé jídlo a dovolí, aby s nimi oblíbený plyšáček šel i do školky, když se bojí. Později je přihlásí do sportovních oddílů nebo do lidové školy umění a pak je poctivě a pravidelně vozí po trénincích a kroužcích. Ostatně „rodič taxikář“ už rozhodně není neznámým pojmem.

Důležité ale je, že při takové aktivitě, přiměřené věku, může dítě pozitivně rozvíjet své dobré návyky. Ať už je to vytrvalost a kolektivní duch ve sportu, nebo fantazie a představivost při uměleckých činnostech. A rodiče to ví, proto nelitují času, peněz a energie.

Jsem také taková matka, své děti od malička vedu k pozitivním aktivitám. Vozím je osobně – pokud je to možné, nenaplánuju si odpoledne už žádnou práci. Jednoduše proto, abych je mohla podpořit a zavést je do piana, na fotbal, do výtvarky.

Hlavní úkol „taxikáře“

Dcera má radost, když ji vyzvedám z klavíru nebo z hodin výtvarného oboru. Můj zájem o ni a její aktivitu ji posiluje ve vůli být v něčem dobrá a rozvíjet se.

A toto vědomí je pro její život možná ještě důležitější než to, jestli jednou uspořádá výstavu nebo koncert. Děti totiž nejvíc potřebují naši lásku a zájem. Podporu a vědomí, že jsme tady pro ně, když nás potřebují. Je jedno, jestli holka hraje fotbal nebo kluk chce chodit na balet – podpořte je a fanděte jim. Věřte, že se vám to nejednou vrátí.

A pokud přece jen občas máte pochybnosti, zda pro své malé velké lásky děláte to nejlepší, položte si následující otázky:

  • Co víc bych mohl/a jako rodič udělat?
  • Jakými způsoby jako rodič potřeby dítěte naplňuji?
  • Co bych mohl/a ještě více zlepšit?
  • Na co se chci zaměřit?
  • Jak můžu ještě více své dítě podpořit?
  • Co má moje dítě rádo?

Není třeba najít odpovědi teď hned, rozhodně to neznamená, že jste špatný rodič. Pro začátek bohatě stačí, pokud o tom budete přemýšlet. Ty správné odpovědi si k vám najdou cestu samy – třeba při přejíždění z fotbalového stadionu do lidušky.

Mohlo by se vám líbit...