Jak drahý je nám vlastní posun aneb zázračná pilulka

e137b50621f51c3e81584d04ee44408be273e4d71ab4184497f6_640_pilulkaPořád mi připadá, že lidé utrácejí tisíce za hadříky, nehtíky, kadeřníky, posezení v hospůdce a jiné radovánky tak nějak bez přemýšlení. Když jsem stanovovala ceny za moje služby, tak jsem si říkala, ať jsou dostupné všem, kdo o svůj rozvoj má zájem a ať se nikdo nemusí bát, že mu položka na osobnostní růst ubere finance z jídla nebo kroužků pro děti.
Pak jsem ale zjistila, že problém této investice je spíš v tom, kdo opravdu chce na sobě pracovat. Není to o penězích, ale o samotném chtění něco dělat, něco změnit. Transformovat sebe, svoje chování, a tím působit na svoje okolí. A v podstatě ta cena se pak stává druhotnou. Vždyť ke kadeřníkovi chodíme pravidelně, na zubní hygienu také, ale tak nějak pozapomínáme na svoje vnitřní JÁ. I přes ten fakt, že dobře víme, že i v tomto směru se vyplácí nějaká pravidelnost údržby…

Hledáte skutečné řešení?

Nemá v tom trochu prsty lenost? Že by se nám nechtělo nic měnit, protože je to tak jednodušší? Je to dost možné. A pak hledáme řešení až když je z toho opravdový průšvih a celý proces změny nás stojí několikrát více úsilí i peněz.
Zdá se mi, že lidé dnes hledají především nějaké rychlé řešení. Říkám tomu „zázračná pilulka“ na všechno. Co tím myslím? Potkávám věčně nespokojené lidi, a když se jim přátelsky snažím naznačit, že problémy s šéfem v práci nebo manželkou je možné řešit spoustou různých způsobů, tak ani nemají čas, možná ani chuť mě poslouchat. Chtějí zázračnou pilulku a ne měnit cokoli z jejich zajetého systému. Chtějí a očekávají rychlé a účinné řešení. A tady je prostor pro marketingové mágy, kteří vám slíbí zhubnout x kilogramů za pár dnů a ani nebudete mít hlad. Změnit nezměnitelné, vyhladit vrásky zázračným krémem atd atd. Sami to znáte z reklam. Ale mnozí z nás dobře ví, že takto to prostě nefunguje. Vše má svůj čas a měnit můžeme jen to, na co máme vliv. Zhubnout můžeme tím, že změníme jídelníček a začneme se hýbat a vrásky prostě věkem máme všichni, s tím je lepší se smířit. Čili mnoho můžeme měnit, ale musíme chtít a najít svoji vnitřní motivaci a chuť nastolit změnu. Jenže…. Člověk je tvor líný a nerad mění zaběhnuté a pohodlné.
Možná i proto lidé vyhledávají kouče, aby jim pomohli odblokovat a nastartovat chuť ke změně. Jakmile si zvyknou na přístup, že i oni můžou změnit cokoli, co chtějí a na co mají vliv, pak už startují změnu sami i bez pomocí kouče.

Chce to chuť a silnou vůli

Za sebe navrhuji hledat řešení sami v sobě, protože člověk má neuvěřitelnou schopnost sebereflexe, pokud chce. Ale pozor, je to náročná disciplína. Zkusme vystoupit ze svého příjemného boxíku zajetého pohodlí a převezměme odpovědnost sami za sebe. To je to řešení a to vidím na svých klientech. Chutí začít pracovat sám na sobě to začíná a pokračuje to vůlí měnit sebe a tím měnit okolí. Cena může být vysoká nejen v peněžním vyjádření, ale především ve vašem úsilí, motivaci a čase, který sami sobě budete věnovat.

Vítejte změny, radujte se z nich a ať se vám to co nejvíc daří ať už za pomoci kouče nebo bez!

The following two tabs change content below.
Veronika Hynková

Aktuální články od: Veronika Hynková (více)