Kde žijí bílé vrány?

VránaKdy nejvíce toužíme udělat ve svém životě nebo v práci nějakou změnu? Obvykle tehdy, když něco nefunguje podle našich představ, když něco vnímáme jako problém.

Problém, nebo řešení?

Co děláme, když narazíme na problém? Často se snažíme problém analyzovat, odhalit jeho příčiny. Ptáme se – sami sebe nebo druhých lidí:

 

 • V čem spočívá ten problém?
 • Co je špatně, co nefunguje?
 • Proč to nefunguje?
 • Proč ten problém vzniknul?
 • Jak můžeme napravit to, co nefunguje?

Taková analýza příčin může být PAKN – „pravdivá, ale k ničemu“. Pochopit problém, porozumět jeho příčinám, ještě neznamená jej vyřešit. To, že určíme a pojmenujeme příčiny problému (pokud se nám to vůbec podaří), ještě neznamená, že se lidé začnou chovat jinak.

Čím víc problém analyzujeme a čím důkladněji zkoumáme všechny možné projevy a příčiny, tím může být situace horší. Za prvé samotné zaměření se na problém, přemýšlení o problému, nás vede k negativnímu myšlení a k negativním emocím. A negativní emoce blokují naši kreativitu. Za druhé můžeme dospět k paralýze z analýzy – nakonec začneme vidět problémy úplně všude, jsme zahlceni, a naši snahu o změnu to může úplně zhatit.

V obtížných dobách potřebujeme spíše něco jiného – nasměrovat, ukázat cestu, najít, co přesně je třeba dělat jinak. Místo na problémy se potřebujeme orientovat na řešení.

Cestu nám mohou ukázat bílé vrány

V každém problému existují výjimky, situace či okamžiky, kdy problém „není“. Existují lidé, kteří obdobnou situaci zvládají. Tyto výjimky ukazují na možné řešení. Potřebujeme zjistit:

 • Co se děje a jak to vypadá, když problém „není“?
 • Co tady funguje (alespoň někdy, někde …)?
 • Co je v takových situacích jinak?
 • Kde by se měl problém podle všech předpokladů také vyskytovat, ale nevyskytuje se tam?
 • Co dělají jinak lidé, kteří takový problém nemají, nebo ho dobře zvládají?
 • Jaké jedinečné chování jim pomáhá být úspěšnější?

Místo otázky „Co tady nefunguje a jak to můžeme napravit?“ se tedy ptáme „Co tady funguje správně a jak to můžeme lépe využít?“

Pokud například vedete tým lidí a 20 % z nich nedodržuje stanovené postupy či pravidla, potřebujete se v první řadě zaměřit na těch 80 %, kteří je dodržují. Potřebujete zkoumat jejich úspěch, jejich způsoby chování, a hledat možnost jejich zopakování, rozšíření. Jak to dělají? Co jim pomáhá?

Jste obchodní manažer a prodej nového výrobku vaší firmy zaostává za očekáváním? Zaměřte se na toho prodejce, který má nejlepší výsledky. Jak to dělá? Jaké argumenty nebo techniky při prodeji používá? Jak by to mohl ukázat i ostatním prodejcům a naučit je to?

Hledat bílé vrány můžete i sami u sebe. Soustřeďte se na to, v čem jste dobří, co vám jde. Nebo co vám už aspoň částečně, občas jde. Jak na tom můžete stavět dál? Kdy se vám žádoucí nové chování už aspoň trochu daří? Kdy se objevují aspoň jeho náznaky?

Rozhodli jste se chodit pravidelně do posilovny a teď se zlobíte sami na sebe, že jste za poslední měsíc už třikrát vynechali? Soustřeďte se na dny, kdy jste do posilovny šli – jak to v ty dny vypadalo, co se dělo, jak jste to dokázali? Co vás motivovalo nebo co vám pomohlo zvednout se a vyrazit?

Snažíte se zhubnout, ale zhřešili jste a snědli jste tabulku čokolády? Místo výčitek se raději rozpomeňte na dny, kdy se vám dařilo dodržet naplánovaný jídelníček. Co a jak jste v ty dny dělali? Kdo nebo co vám pomohlo dodržet váš plán? Jak byste si mohli takové podmínky vytvořit častěji, každý den?

Bílé vrány žijí všude kolem nás. Jsou cestou ke změně, jsou nadějí, že změna je možná. Každý problém v sobě obsahuje výjimky, a ty jsou zárodkem řešení. Jen si musíme dát trochu práce s tím, bílé vrány nalézt. A když je najdeme, je třeba je rozmnožit nebo naklonovat.

Co by mohlo být takovou bílou vránou v problému, který se právě teď snažíte vyřešit?

 

Autorka článku:

Fotka_garant_Irma BohoňkováIrma Bohoňková
Životní a kariérový kouč

www.cesta-k-uspechu.cz
linkedinProfil na Koučinkportálu

The following two tabs change content below.
Irma Bohoňková

Aktuální články od: Irma Bohoňková (více)

Mohlo by se vám líbit...