Kdy koučování a kdy poradenství?

KOUČ PORADCEMálokdo to řekne takříkajíc na plnou pusu, ale mnoho lidí ve firmách si pokládá otázku, zda-li koučování je to, co řeší jeho problém. Proč platit člověka, který není odborníkem, nemá zkušenosti a zdánlivě stěží může pomoci? A ještě k tomu „jen“ pokládá podivné otázky? Není přeci čas na vědu, nyní musíme řešit problém. Ideálně jasně, srozumitelně a hned.

Co v tom může takový kouč nabídnout?

A aby to nebylo ještě dost zlé, svět je plný lidí, kteří se za kouče buď vydávají nebo si snad i sami v dobrém úmyslu myslí, že po dvoudenním kurzu jsou schopni práci kouče vykonávat. Anebo poradci, kteří si na vymezování vůči ostatním postavili svůj business. Přece oni ví, co váš business potřebuje, tak copak kdepak!

Jak to tedy skutečně je?

Každá lidská činnost vyžaduje mít informace a umět je využít. Někdy se ale i přesto nedaří toto nějak užitečně zužitkovat. Ale pojďme postupně.

Vědět, znát

Pokud dříve byla nad zlato sůl, nyní jsou to informace, někdy také ve firemní praxi pojmenovávané všeobjímajícím anglickým „know how“. Informace můžeme nakoupit, získáváme je ve škole, na kurzech, v knihách, na Internetu atd.

Ve své prvotní podobě mohou být velmi jednoduché a přesto cenné.  „Nesahej na tu plotnu!“, volá máma na své dítě a dodává: „pálí!“.

Jak s takovou informací naložíme je na nás.  Ne každá je však tak lehce využitelná jako ta o pálící plotně a tak potřebujeme někoho, kdo ji dodá v celé úplnosti a složitosti.

Nositelem takového know how bývá poradce. Má nejenom faktickou informaci, ale i zkušenosti, které pomůžou s její aplikací.

 

Umět

Znát tj. mít informací, to ještě neznamená umět ji využít. Několikadenní teoretický kurz ještě z nikoho neudělal dobrého řidiče. Chce to praxi – tedy trénink a postupné zvládnutí rutiny a následně obtížnějších situací.

Zde vám pomůže trenér.  

 

Dělat

Trenér naučí „jak věci dělat“, „jak zvládnout rutinu“, ale ani sebelepší trenér nezajistí, že to skutečně budou lidé dělat. Změní to, co umí, ale nezmění jejich návyky ani jejich přístup.  Nádherným příkladem by mohla být prokrastinace.  Člověk ví i umí, ale nečiní.  Stěží pomůže dodávat člověku další informace, snažit se ho nějak trénovat – podstata je jinde,  a to v přístupu.

Tady nastupuje kouč.

 

Kouč může pomoci tam, kde je třeba dosáhnout chtěné změny v přístupu, uvědomit si a nastavit si priority a srovnat si to nad čím má smyl se trápit a nad čím lze mávnout rukou, hledat řešení a nacházet je.

Přínos kouče a koučování může být v mnoha dalších oblastech, ale o tom zase někdy příště.

 

Autor článku:

Fotka_garant_Petr ŠnajdrPetr Šnajdr
Business konzultant, mentor, kouč

www.petrsnajdr.cz
linkedin

Mohlo by se vám líbit...