Když mozek už ví, ale srdce stále ještě nevěří

srdce a mozek obrázekVětšina z nás to dobře zná: rozum nám něco říká, ale srdce to odmítá slyšet. Zacpává si své srdcové uši a zatvrzele žije ve vzpomínkách, představách a snech. Nechce si připustit, že žije v iluzi nebo v minulosti; zkrátka v bublině, ze které se bojí podívat ven. Bojí se, co uvidí; co by bylo, kdyby bublina praskla.

V bublině se sice ani srdce necítí dobře, ale má tam pocit bezpečí. I když se cítí nepříjemně, zná to tam; ví, s čím může počítat. Venku, za bublinou číhá nebezpečí, nejistota, myslí si.  Co když to venku bude ještě horší, než to je teď?  To je nejčastější obava. Málokdo si umí nasadit jiné brýle na oči a vidět, že venku to vůbec nemusí být horší než uvnitř. Jen to tam je jiné. A hlavně, může to tam být daleko lepší. Nikdy nic nebude jako dřív. Ale může to být lepší, než to bylo dřív.

Rozum nám obvykle říká to samé, co naše nejbližší okolí. Často dokonce to samé, co bychom my říkali naší nejlepší kamarádce, kdyby nám vyprávěla náš příběh, kdyby zažívala to, co zažíváme my … Proč? Pokud se nás něco přímo netýká, umožňuje nám to vytvořit si odstup a vidět situaci z nadhledu, bez emocí.

Mozek však funguje jinak než srdce – je racionální, pragmatický, objektivní, logický, neúspěch nebo zranění si rychle zdůvodní a zároveň se poučí, aby příště stejnou chybu už neopakoval.

Srdce je emocionální, citlivé, subjektivní, iracionální, s obrovskou fantazií, s emocionální pamětí, s vírou v to lepší v lidech, s bolestí, láskou, touhou, vášní, ale také strachem a úzkostí.

Pro představu, jak to je mezi mozkem a srdcem, resp. mezi rozumem a emocemi, můžeme použít představu jezdce na slonovi. Jezdec znázorňuje rozum, slon emoce. Co se stane, když se slon rozeběhne za něčím, pro něj lákavým, si umí představit každý? Jezdec nemá šanci ☺

Srdci se také říká „druhý mozek“.  Vychází to z myšlenky některých neurokardiologů, že srdce nás řídí jinou formou inteligence a funguje tak jako další mozek. Mnoho fyziologických studií se v současnosti zabývá propojením srdce a mozku a toho, proč jisté pocity jsou prožívány na úrovni srdce. Některé emocionální stavy, např. lásku, totiž cítíme v srdci, které na ně odpovídá různými fyziologickými reakcemi. Informace, že stres a negativní emoce způsobují poruchy srdečního rytmu, zatímco když se cítíme v pohodě, tak srdce tepe pravidelně a stabilně, nikoho nepřekvapí.

Emoční paměť je neskutečně silná. Emoce tvoří náš život. „Následuj své srdce“ je běžně používané rčení.  Znamená to tedy, že bychom měli srdce vždycky poslechnout? Ve skutečnosti se tato „rada“ velmi těžko převádí do reality. Znamená to totiž dovolit svým nejhlubším citům táhnout nás určitým směrem, aniž bychom pro to měli logické vysvětlení. A to chce hodně odvahy a důvěry.  „Tento orgán nám dává pocítit intuici a jakési vnitřní vedení, ale potřebujeme klid a sebedůvěru, abychom pochopili, proč nás to táhne určitým směrem a pak se podle toho chovali s naprostou vírou ve výsledek. Naše cítění nám pomáhá chápat to, co je mimo logiku, takže je klíčem k pochopení našich spirituálních aspektů“, vysvětluje Pao L. Chang, jeden z badatelů zabývající se touto problematikou.

Někdy si srdce nechá ubližovat příliš dlouho. Odmítá poslechnout, co mu rozum našeptává. Kde je ta hranice, za kterou i srdce pochopí? Přestože ji každý máme jinde, cítíme ji všichni stejně – jako obrovskou bolest. Přestože je někdy těžké tu bolest vůbec přežít, je dobře, že ji cítíme. Je to totiž naše kontrolka, že nám něco ubližuje. Je to stejné, jako když si položíte ruku na rozpálenou plotnu – bolest vám dá zkušenost a vy to už příště nebudete opakovat. Stejné to je s bolestí v srdci, jenom se nám mnohem hůř přijímá. Srdce je totiž ten nejdůležitější orgán, který máme. Když netluče, nežijeme. Když je ochromeno bolestí, žijeme jen napůl …

Takže, co s tím? Jsou vůbec nějaké rady, které by nám pomohly bolest srdce zvládnout?

Doporučení je spousta, ale všechna oslovují zase jen rozum:

  1. Věřte času, je opravdu nejlepším lékařem
  2. Soustřeďte se na to, co máte rádi a třeba jste na to poslední dobou neměli čas. V překladu to znamená „zaměřte svou pozornost někam jinam“.
  3. Zavřete se do izolace, pokud potřebujete, ale jen na nezbytně nutnou dobu; pak vyražte mezi lidi ..
  4. Čtěte příběhy dalších zlomených srdcí. Uvědomíte si, že v tom nejste sami, že někdo se nachází dokonce v daleko horší situaci, než jste vy. A také budete vědět, že spousta lidí si zažila to samé a dostala se z toho; že také nevěřili, že ta obrovská bolest někdy přejde … a přešla …
  5. Piště. Vypište se ze svých pocitů. Papír snese všechno a vám se uleví.

Ze všech doporučení si můžeme vzít kousek, můžeme objevit i něco dalšího, co pomůže právě nám.

Osvědčenou metodou je přijmout situaci, přijmout sebe… a odpustit. Umět odpustit jiným, ale hlavně sobě, přináší velkou úlevu. Nehledat viny a chyby všude kolem, ale začít u sebe. I v situacích, které z venku vypadají jednoznačně, např. partner násilník, alkoholik atd., je dobré podívat se na to, jestli se dobrovolně nestavíme do role oběti a nepodporujeme tím jeho chování, místo abychom hned na začátku problému vymezili jasné hranice.

Udělali jsme chybu? No a co? Jsme lidé, chyby děláme. Chyba není průšvih. Chyba je super! Přináší nám možnost poučit se, získat zkušenost, mít šanci zvládnout příště podobnou situaci líp.

Vyhledat v této situaci profesionálního kouče, který vám pomůže zorientovat se ve vaší situaci a možnostech, se kterým si nejenom pojmenujete bariéry, na které můžete narazit, ale najdete i možné opěrné body venku, i své vlastní vnitřní zdroje, může být velmi efektivní.

S jeho doprovodem máte možnost projít technikami, které Vám umožní vytvořit si potřebný odstup a vnímat sebe sama z pohledu nezávislého pozorovatele.

Většina z toho se, samozřejmě, netýká traumat a bolesti z tragických ztrát našich nejbližších. Tam je dobré nejdříve vyhledat terapii a teprve po stabilizaci pokračovat dál, třeba právě s koučem.

 

Save

Save

Save

Save

The following two tabs change content below.
Pavlína Sadilová

Aktuální články od: Pavlína Sadilová (více)

Mohlo by se vám líbit...