Koučování na divadelních prknech „CRY BABY CRY“

019859_150_178164

Ve Švandově divadle v Praze přivedli koučování dokonce na jeviště. Když jsem se o hře CRY BABY CRY dozvěděla, měla jsem pochybnosti. Jak se podařilo vystihnout jemné předivo vztahů mezi koučem a koučovaným? Jak je možné ve hře ukázat, co se  na obou stranách odehrává? Obávala jsem se, zda umělci nesklouzli k běžným klišé o koučování, kde úžasný a moudrý kouč promění tápajícího v dokonalou osobnost přes nějaké „vtipné“ vyústění. Ještě k tomu je to prý komedie! Mezi kolegy kouči o hře skoro nikdo nevěděl, zato „koučovaní“ si cestu do divadla našli a představení má velký úspěch a je neustále vyprodané.

CRY BABY CRY je autorská inscenace režisérky Martiny Krátké a hereckého kolektivu Švandova divadla. Divadelně zrychlený kurz, ve kterém se pět žen pokusí zjistit, jak by měly změnit svůj život. Může nás ale vůbec někdo naučit, jak žít a jak být šťastný? To je otázka… Lektorem je kurzu je life kouč v podání Michala Dlouhého nebo Jaroslava Šmída. Každý z účinkujících si vytvořil svou postavu přímo na tělo, a tomu též odpovídal výsledek

Moje pochybnosti o pojetí koučinku na divadelních prknech se rozptýlily hned po prvních minutách představení. Každá žena přináší na jeviště svůj „problém“, své důvody. Hyena Kristýna Frejová, utíkající Petra Hřebíčková, matka Klára Cibulková, zpívající Blanka Popková i před lidmi prchající Réka Derzsi se výborně doplňovaly. Jejich způsob prezentace, to, jak si vybírají místa v učebně, je tak výstižné!

A pak přichází hvězda – kouč. Zraky žen se k němu upírají s nadějemi i obavami. Svou minutu slávy si kouč náležitě užívá. A ženy začínají odkrývat své příběhy.

Nejsilnějším momentem představení je pro mne způsob, jakým se podařilo režisérce Martině Krátké ztvárnit vnitřní monology všech aktérů. V těchto chvílích se z veselé komedie stává vážnější kus. Vidíme, co se odehrává v hlavách lidí, co skrývají, jaké mají obavy a za co se stydí nebo jaké jsou jejich skryté motivy.

Představení doporučuji všem, kteří se chtějí dobře pobavit a při tom si odnést i něco k zamyšlení.

Autor článku:

Fotka_garant_Dana KodešováDana Kodešová
průvodce osobního rozvoje

linkedinwww.danakodesova.cz

The following two tabs change content below.