Co mám vlastně dělat?

career photoKlienti, kteří přicházejí na kariérový koučink, jsou velmi často nespokojeni se svojí prací. Mají pocit, že je jejich práce neuspokojuje a nenaplňuje, a rádi by udělali nějakou změnu. Cítí, že by vlastně chtěli dělat něco úplně jiného, jenomže nevědí co.

Když se jich ptám, na jakou otázku hledají odpověď, často slyším: „Co mám vlastně dělat?“ Kladete si ji i vy?

A je to otázka, která lidem způsobuje značnou míru stresu. Není divu, rozhodnutí týkající se naší kariéry totiž ovlivňují celý náš život: jak, kde a s kým budeme trávit většinu svého bdělého času, jaký bude náš životní styl, naše životní úroveň, jak budeme celkově ve svém životě spokojeni …

Přitom hledání a výběr vhodné profese nebo vhodného pracovního uplatnění je jen částí celého problému. Největší míru stresu lidem způsobují tři časté mýty, které se týkají naší práce a kariéry, a které slýchám znovu a znovu.

Tři mýty při výběru povolání

Mýtus č. 1

Pokud jste rozumní a dospělí lidé, měli byste přece vědět, co chcete ve svém životě dělat!

Všude kolem nás jsou přece lidé, kteří mají a vždycky měli jasno: „Vždycky jsem chtěla být lékařkou“. „Už od malička jsem toužil pracovat u policie“. Proč zrovna já to nevím? Nejsem nějaký divný / nějaká divná? Co si o mně lidé pomyslí?

Je naprostý mýtus, že bychom měli mít vždy zcela jasno v tom, co chceme dělat po zbytek svého života. Pokud sami sobě dovolíte nevědět, pokud si to nebudete vyčítat jako vaši chybu či selhání, značná část stresujících pocitů odpadne.

Ve skutečnosti se náš život stále dynamicky mění, i my sami se měníme. V průběhu času se mění naše sny, přání, očekávání, potřeby, dovednosti, zájmy … Proč by právě představa o naší kariéře měla zůstat stejná od 18 let do konce života? Práce, která nám připadá ve dvaceti zajímavá, nás může ve čtyřiceti nudit. Něco, co pro nás jako pro třicátníka bylo vítanou výzvou, nás může v padesáti vyčerpávat a unavovat. To je zcela normální a měli bychom to očekávat.

Mýtus č. 2

Pokud změníte kariéru, musí to být dlouhodobé rozhodnutí, nejlépe na celý zbytek vašeho pracovního života.

Nemůžete tedy udělat žádnou změnu, dokud si nejste skutečně jisti, že je to to pravé, co už chcete dělat navždy. Pokud se totiž zmýlíte a vyberete si špatně, ponesete důsledky po celý život.

To snad mohla být pravda před pár desítkami let. Dříve bylo skutečně obvyklé, že člověk pracoval v jedné profesi, a často dokonce v jedné firmě, od školy až do důchodu. To už ale dávno neplatí. Žijeme v období trvalé nejistoty ohledně naší pracovní budoucnosti. Žádný zaměstnavatel, žádná firma vám dnes nebude garantovat jistotu práce na celý život. Naopak, stačí jeden neúspěšný kvartál, a můžete přijít o místo. Navíc vznikají nové profese, které v době, když jsme studovali, nebo třeba jen před pár lety ještě ani neexistovaly.

Novou „normou“ se naopak stává, že lidé svou kariéru několikrát za život změní. Zkuste se na to podívat z druhé stránky: dává nám to obrovskou svobodu! Můžeme experimentovat. Můžeme vyzkoušet úplně nový obor nebo profesi. Můžeme se přestěhovat a žít tam, kam nás srdce táhne.

Možná namítnete, že přece nemůžete dělat cokoli! Že můžete dělat jen to, k čemu už máte vzdělání, průpravu, kvalifikaci. Přece jen tak nezahodíte ty roky, strávené na škole, a navíc vás bez potřebného vzdělání a praxe nikam nevezmou!

To je pravda jenom částečně a určitě kolem sebe najdete řadu příkladů lidí, kteří dělají něco úplně jiného než to, co původně vystudovali nebo to, co původně dělali. Navíc je v současné době obrovská nabídka různých tréninků, výcviků, rekvalifikačních kurzů …

Pokud se rozhodujete o změně kariéry, nenechte se tedy svazovat pocitem, že právě děláte fatální rozhodnutí „jednou provždy“. Spíš si zkuste položit otázku: „Co by se mi opravdu líbilo dělat v následujících pěti letech?“

Pokud se rozhodujete ke změně kariéry právě teď, co vám může zabránit udělat za nějakou dobu další změnu?

Mýtus č. 3

Musíte mít naprosto přesnou představu o tom, co chcete dělat, než se do toho pustíte!

Nemůžete udělat žádný reálný krok, dokud nemáte naprosto přesný plán. Tento mýtus je asi tím nejčastějším důvodem, proč se nakonec nikdy do ničeho nepustíme. Naše představy a plány nám totiž nikdy nepřipadají dostatečně jasné a dokonalé. Život ani kariéra ale není něco, co se dá do budoucna zcela přesně naplánovat. A pokud by tomu tak bylo, byl by život pěkně nudný! Vždycky se objeví nějaká náhoda, nečekaná událost, náhodné setkání, které nás posune někam jinam.

Není třeba vědět přesně, co chceme dělat

Není tedy třeba mít precizně zformulovaný krátkodobý, střednědobý i dlouhodobý cíl v parametrech SMART (byť se nám to někteří poradci a kouči snaží namluvit). Stačí si vybrat směr, který je pro nás dostatečně přitažlivý a zajímavý, a vydat se na cestu. A na té cestě určitě potkáme příležitosti, které využijeme, lidi, kteří nás dále ovlivní a nasměrují … Člověk nemůže nikdy s jistotou dopředu říct, kam se dostane, dokud se nevydá na cestu. Člověk nemůže nikdy dopředu říct, jaká práce pro něj bude ideální, dokud si ji nevyzkouší.

Pokud se dokážeme oprostit od těchto tří mýtů, od těchto tří omezujících a svazujících předpokladů, téma změny naší práce nebo kariéry se najednou může jevit ve zcela jiném světle. Je zcela v pořádku, že právě teď nevíte (nebo spíš ještě nevíte), co jiného byste vlastně chtěli dělat. Je zcela v pořádku změnit svoji práci několikrát za život a klidně vystřídat několik různých profesí. A je také v pořádku začít podnikat kroky ke změně, i když ještě nemám zcela přesnou a vycizelovanou představu o svém budoucím uplatnění.

Pracuji jako kouč. Je to už čtvrtá profese, které se postupně ve svém životě věnuji. Ještě před deseti lety jsem nevěděla, že nějaká taková profese existuje. Moje práce mě baví a mám ji ráda. Ráda pracuji s lidmi, kteří mají chuť udělat ve svém životě nějakou změnu, a těší mě jim v tom pomáhat. Ale určitě nedokážu říct s jistotou, že to budu dělat ještě za deset nebo za dvacet let. Tak, jako se v průběhu času mění naše životní a rodinné podmínky (například dostudujeme, přestěhujeme se, oženíme se, máme malé děti, máme velké děti, děti odejdou z domova …), tak se zcela přirozeně může měnit i naše práce a kariéra. Není to důvod se stresovat, naopak – je to důvod k radosti a optimismu!

Save

The following two tabs change content below.
Irma Bohoňková

Aktuální články od: Irma Bohoňková (více)