Mikuláš jako kouč?

MikulášTak už byl zase tu.
Jsme v předvánočním období (svátků klidu a míru) a s ním přišel i v Evropě oblíbený svátek Sv. Mikuláše.  Přiznám se, že je to svátek, ke kterému mám ambivalentní pocity.  V 21. století v zemi, kde se mnohdy až nepřirozeně zpřísňují normy určující kdo, jak a proč může pracovat s dětmi (viz. diskuze okolo novely zákona o dětských skupinách), nám tu 5. prosince nekontrolovatelněpobíhají ve velkém množství skupiny vousatých, zvláštně vypadajících lidí – „Mikulášů a jejich týmů“ –  evidentně odborníků, na mravní rozvoj dětí. Jako zvídavý člověk pracující s dětmi, zaměřující se více na přítomnost prožívajícího, si kladu přirozeně otázku: 

Kdo jsi a co přinášíš dětem?

Ze známých zdrojů sice víme, že v minulosti to byl biskup, který byl velmi oblíbený mezi lidmi, proslul štědrostí k potřebným a obráncem nespravedlivě obviněných. Legendy zase hovoří o zázracích při oživení 3 dětí a o jeho lásce k dětem. Ruku na srdce, víme však, kdo k našim dětem přichází dnes? Jak jsou na tom Mikulášové s jejich kompetencemi dnes? Umí klást správné otázky? Jako každý, kdo jich v životě pár potkal, si vzpomínám na jeho oblíbenou otázku, na kterou dodnes neznám odpověď:

„Byla jsi hodná?“

Myslím, že rozhodně by stálo za zvážení, zřídit akreditovaný kurz„Mikuláš koučem“ a rozhodně by měl být pod supervizí. Jeho vliv na dětskou psychiku, je totiž ohromný. Umím si zcela živě představit tu nádheru, kdy přijde Mikuláš s koučovacími kompetencemi, nejlépe se zaměřením na rodinný koučink a rodinu obohatí nejenom produkty, po kterých děti bolí bříško. Budu muset napsat Marilyn Atkinskon…

Mikuláš může způsobit i koktavost

Trochu jsem se zasnila, ale zpět do reality. S tímto nezvládnutým tématem, se totiž může u vystrašeného dítěte s dispozicí pojit i nepříjemné postižení zvané balbuties neboli koktavost. Jednou z nejtěžších poruch komunikace – koktavosti – trpí v Česku jedno až dvě procenta lidí, u dětí je to problém pěti až šesti procent z nich a jejich počet stále přibývá. Koktání může způsobit nějaký šok, ale přichází také znenadání. U některých dětí odezní, jiným zůstává do dospělosti. Všechny však čeká intenzivní práce s logopedy, terapeuty, lékaři ad.

Pokud dítě začíná koktat již kolem třetího roku, kdy nastává rychlý vývoj řečového projevu, měli by rodiče co nejdříve navštívit odborníka, aby byly uvedené potíže podchyceny v začátcích. Jestliže se totiž balbutismus neléčí, může se stát, že se porucha tzv. zafixuje a stane se celoživotním problémem. Toto nepříjemné znevýhodnění vede k mnoha dalekosáhlým překážkám, které mnohdy mohou jedince přivést i k sociálním fobiím.

Koučování pomáhá

Pakliže již tento problém přetrvává do dospělosti, je možné i skrze koučovací kompetence pomáhat těmto lidem překonávat životní překážky (závěrečné zkoušky, hledání pracovního místa, partnera atd.).  Existují, i určité zdroje metod a terapií vedoucích k úlevě v tomto postižení, které využívají techniky NLP (Neurolingvistické programování).

Máte zkušenosti s využitím koučovacích kompetencí s lidmi s tímto postižením, či máte chuť s nimi pracovat?

Neváhejte a kontaktujte např. neziskovou organizaci Spokojeni, o.p.s.

Máte malé děti?

Tak věřím, že jste si tento svátek užili se všemi drobnostmi, které máte rádi.
A pokud jste to neudělali letos, prověřte si Mikulášovy kompetence příští rok!

 

Autorka článku:

Fotka_garant_Šárka FrancírkováŠárka Francírková
Průvodce na cestě k lepšímu porozumění sobě i druhým

www.vnitrnistabilita.cz
linkedinProfil na Kočinkportálu

Mohlo by se vám líbit...