To musím přece zvládnout sám …

to zvládnešRáda bych vám vyprávěla jeden příběh. Odehrál se nedávno a stále ještě ho mám zakousnutý pod kůží.

V jedné velké společnosti chtěli vyzkoušet přínos a efektivitu profesionálního koučování pro rozvoj svých zaměstnanců. Čekala jsem ve stanovený čas na muže, kterého jsem měla na seznamu koučovaných zaměstnanců jako prvního. Říkejme mu třeba Martin. Místo něj se ale v určený čas objevil personální ředitel s omluvou, že Martin asi nedorazí, protože došlo ke komunikačnímu šumu a on vůbec neví, že má přijít. Začala jsem vymýšlet náhradní náplň hodiny, která byla přede mnou, když se Martin najednou objevil.

Přišel klidný, tichý, uzavřený mladý muž, který vůbec netušil proč za mnou jde, ani co ho čeká. Věnovala jsem tedy nejdříve čas tomu, abych mu vysvětlila, o čem koučink je, aby se mohl rozhodnout, jestli to vůbec chce zkusit. Vnímala jsem, že ho to zaujalo. Říkal mi, že vlastně neví, co by řešil, že v práci všechno zvládá… lehký záchvěv v hlase a hlavně jeho oči však říkaly něco jiného… Přiblížila jsem mu proto princip životní rovnováhy: aby byl člověk spokojený, musí být v rovnováze všechny oblasti jeho života… „A to bych mohl, když jsem v práci, probrat s Vámi i osobní věc?“ … jasně, že ano, osobní rovina se s tou pracovní přece prolíná … „Ale já nejsem zvyklý o sobě s někým mluvit… nikdy jsem to nedělal… vždycky jsem všechno zvládl sám…“ … řekněte mi jenom to, co chcete… sám se rozhodněte, o čem chcete mluvit… a jestli vůbec chcete … „Tak já to zkusím..“ …. a pak už to jelo… během 25 min, které nám z původní hodiny zbyly, si Martin velmi rychle pojmenoval co ho zrovna trápí, uvědomil si příčiny situace a našel si cestu, která ho vyvede z bludného kruhu ven.

O co vlastně v tomto příběhu šlo? Martin už několik let zároveň pracoval na plný úvazek a k tomu dálkově studoval vysokou školu. Postupně se dostal do stavu, kdy mu všechno začalo přerůstat přes hlavu. Kvůli škole nestíhal práci a kvůli práci školu … a to ještě čekala v řadě přítelkyně ,kamarádi, sporty a vlastní záliby … Byl unavený a ve stresu, což se začalo projevovat i na jeho zdraví. Byl nezvykle často nemocný. Uvědomoval si, že je přetížený, ale nikdy o tom s nikým nemluvil. To přece musím zvládnout sám… mysleli by si, že jsem neschopný … a také by to nikoho určitě nezajímalo … to všechno se mu honilo celé měsíce hlavou… V kombinaci s jeho přirozenou uzavřeností a nedůvěřivostí – smrtící koktejl 🙂

Jak to dopadlo? Jak už jsem předznamenala, Martin velmi rychle získal důvěru nejen ve mně, jako kouče, ale v proces, který mu měl pomoci rozmotat zašmodrchané klubíčko. Odcházel s úsměvem nejen na tváři, ale i v očích. Tam se k úsměvu přidával ještě údiv nad tím „jak je to vlastně jednoduché, jak to, že jsem na tohle řešení nepřišel sám? A čeho jsem se vlastně bál?“ Rovnou ode mě Martin zamířil za personálním ředitelem a následně za svým šéfem. Řekl jim stručně o co jde a předložil svůj návrh řešení. Oba ho podpořili, jeho návrh schválili a od dalšího dne již Martin pracoval za nových podmínek pružné pracovní doby. Jeho počáteční obava, že se bude muset něčeho úplně vzdát nebo že způsobí konflikt se rozplynula jak pára nad hrncem. Důležité je všimnout si momentu, kdy se rozplynula. Nebylo to až tehdy, kdy byl jeho návrh schválen. Rozplývala se postupně během koučovacího procesu. Odcházel s tím, že věděl co chce, co je reálné, měl ošetřené všechny možné překážky, byl připravený na více variant. Odcházel klidný a VĚDĚL, jak vypadá JEHO cesta, která vede dál. A to vyzařovalo z celého postoje jeho těla, z jeho hlasu – nikdo nepochyboval.

Druhý den jsem dostala do mailu zpětnou vazbu – nezávisle na sobě mi napsal Martin i personální ředitel. Tak rychlý pozitivní efekt profesionálního koučování nečekal nikdo. .. a už vůbec ne u tak uzavřeného člověka, který vlastně ani nevěděl, kam jde.

Zahřálo mě to u srdce a jako pokaždé v podobné situaci, věděla jsem, proč mám svou práci tak ráda. Děkuju, „Martine“.

A zpráva pro vás … i takhle může vypadat profesionální koučink.

 

 

 

 

 

The following two tabs change content below.
Pavlína Sadilová

Aktuální články od: Pavlína Sadilová (více)

Mohlo by se vám líbit...