NLP: 1. kapitola – Nenechme se doběhnout SAMI SEBOU

nlp photoPokud se nechceme nechat ovládat svojí minulostí, myslí a skrytými emocemi dostává se nám do rukou úžasná metoda, “Neurolinguistické programování (krátce NLP)”.

U jejího zrodu, na počátku 70-tých let v Kalifonské Univerzitě, stáli dva muži, Richard Bandler a John Grinder, Traduje se, že společně jezdili v zimě do hor lyžovat. Dlouhé večery nabízely mnoho času k přátelským rozhovorům a polemikám. Jedním z častých témat obou přátel byl „úspěch“ a „štěstí“. Kladli si otázky: Jak je možné, že jsou někteří lidé v oborech tak výrazně úspěšnější než ti ostatní? Jak je možné, že i přes svůj úspěch a obdiv okolí žijí docela obyčejné životy a jsou v nich spokojeni dokonce snad šťastni? Jejich časté diskuze vedly nejprve k nápadu a pak k rozhodnutí: „Pojďme to zjistit.“

Svá pozorování a výzkumy zaměřili na lidi, kteří byli ve svém oboru nepřekonatelní (a dodnes pro mnohé z nás jsou) – jmenovitě Fritéz Perl, zakladatel gestalt psychologie, Milton Erikson, otec klinické hypnózy a Virginie Satir, slavná rodinná terapeutka. Skenovali jejich myšlenkové pochody, pocity a chování. Měli jednu jedinou ambici: předat jejich mimořádné mezilidské dovednosti dalším lidem, nám. Z tohoto přímo vědeckého zkoumání vzniklo mnoho zajímavých a účinných metod a technik na to, jak žít šťastný život a přestat se trápit malým sebevědomím, tloušťkou, osamělostí, neschopností…. Otevřeli nám tím bránu ke šťastnému životu ve vlastních rukou.

Proč NLP a osobní štěstí?

Všimli jste si, že v životě zažíváme příjemné, radostné, šťastné chvíle, úspěch a že k němu patří také trapasy, bolest, ztráta, trápení? Ovšem mnohdy si častěji vybavujeme ty negativní okamžiky. Zaměřujeme na ně pozornost. Snad abychom se jich příště vyvarovali. Připomínáme si je. Mluvíme o nich. Ve své hlavě s nimi máme založenou celou filmotéku. Stává se nám, že negativní zážitky spojíme sami se sebou. Z holky, která nešťastnou náhodou spadla do bláta se stane „špindíra“. Z kluka, který se lekl pavouka, je hned „strašpytel“ Když nám chutná jídlo a přidáme si, slyšíme „budeš tlustá, nikdo tě nebude mít rád“ a když nemáme chuť sníst všechno, co je na talíře posmívají se nám „hubeňoure“.

Potřebujeme dosáhnout rovnováhy.

Vyvážit nepříjemný pocit příjemným. A tak sáhneme po tom, co je právě po ruce. Zajíme bolest, zapijeme ji, najdeme si někoho, kdo nám naše bolesti a bolístky pofouká, pustíme si film nebo muziku, abychom necítili sebe. Výjimečně je to jistě užitečné řešení. Ale co se stane, když, budeme sami sebe dostávat do rovnováhy kouskem dortu pokaždé, když se nám něco nepovede, když nebudeme právě ve své kůži? Z jednoho kousku dortu budou brzy dva, pak tři. Jedna dávka přestane zabírat. Roztáčí se kolo zvyku. Něco se mi nelíbí a místo toho, abych to řešila, tak od toho uteču, oddálím to, zajím a vytěsním. Ovšem ono mě to po čase doběhne. Mám ověřeno.

Jak jinak získat rovnováhu?

NLP nabízí začít se více a vědomě věnovat pozitivním zážitkům a zkušenostem. Spojit se s nimi. Nejen mentálně, ale znovu je zažívat, cítit jejich energii v těle. A to znamená vyvíjet tímto směrem úsilí. Cvičit, trénovat, učit se. Vlastně je to nesmírně jednoduché.

NLP nás vrací k sebeúctě.

Učí nás vážit si svých zkušeností. Zaměřuje naši pozornost na to, co máme k dispozici. Zabraňuje tomu, abychom rozpoznali čím jsme bohatí dříve, než to například ztratíme (zdravé tělo, šikovné ruce, dobrý a podporující přítel, plná ledničku, práce, ve které si mne váží aj.)

Pokud se sami sebe ptáte:

  • Jak žit život naplno, tak jak ho žít opravdu chci?
  • Jak dělat práci, která mne bude živit a dávat smysl?
  • Jak z povinnosti udělat zábavu?
  • Jak jednání s lidmi dělat ještě efektivnější? Jak si udržet živé vztahy?
  • Jak získat či rozvíjet svoji zdravou sebedůvěru?
  • Jak budovat silný a flexibilní pracovní skupiny, které překážka nezastaví? Být inspirujícím leadrem…
  • Jak si udělat jasno ve svých životních cílech?
  • Jak změnit svůj stav – zhubnout, uzdravit se, žít šťastnější život? Jsem toho schopen/a?

Začněte se zajímat o NLP, může vám pomoci na tyto a podobné otázky přinést odpovědi .

Připravuji pro vás právě sérii inspirativních článků na toto téma, které budou na vycházet v průběhu tohoto roku na Koučinkportálu. Zároveň bych vás ráda přizvala k jejich spoluvytváření. Pokud vás téma zajímá napište na můj mail otázky, situace, které vás zaměstnávají. Budu na ně průběžně reagovat.

Mohlo by se vám líbit...