NLP: 2. kapitola – CESTA HRDINY aneb 5 klíčových fází NLP

920239ba56bc9001_640_hero-path

Začněme od jednoduchých a známých prvků a to od hrdinské cesty někoho, kdo chce něco jinak ve svém životě. Čas od času se nám to, co je pro naši cestu důležité neustále připomíná. Začne být těžké se tomu vyhýbat či to přehlížet. Zdá se nám o tom, obdobné témata přinášejí naši klienti na koučovací setkání, rozčiluje nás to, často o tom s někým mluvíme… Co je to za téma či situaci, která se vám často „honí hlavou“, „flirtuje s vámi“, je neodbytnou….

Právě teď je správný okamžik vzít si list papíru nebo svůj koučovací deník a nechat se provést jednoduchou NLP rozcvičkou.

První fáze „TADY A TEĎ“

Nejprve se pojďme podívat na současný stav. Alespoň trochu. Žádná velká analýza, hodnocení, litování se, fňukání ani obvinování. To mi uleví, ale nepodpoří pohyb. Vezměte si tužku a napište si se mnou odpověď: Co se mi stále hodní hlavou? Tak například: „Je mi 47 let. Poslední 2 roky jsem zase v jednom kole, většinu času mi zabírá práce 10 – 12 hodin denně. Nestíhám. Pracuji skoro do 22 hodiny, nosím si ji domu. Manželovi se to přestává líbit, včera jsme se kvůli tomu zase pohádali. Na kamarády také nemám čas (už mi to ani nevyčítají). Ráda bych pracovala méně, ale také si chci udržet skvělou práci. Ovšem nechci jí obětovat všechno…“

Druhá fáze „VÝSLEDKY“

Druhý krok nás nabádá ke snění. Víš, co chceš? Jak to bude vypadat až nebudeš tolik pracovat? Jak to bude vypadat, až budeš zase mít řas na manžele, kamarádky? Jak bude vypadat tvůj běžný týden? Tady sáhneme opět po papíru a tužce. Popišme si svůj výsledný stav: „Vidím úsměv na své tváři. Sluší mi to. Opět pracuji 8 hodin denně, nenosím si práci domu a cítím se skvěle. Taneční krok. Místo s PC trávím večer se svým mužem u skleničky bílého vína. Chodím na dlouhé procházky a pořídili jsme si psa. Mám zase čas na kamarádky a další koníčky…“

Jak to šlo? Dost možná, že už tady vás neodbytně vyrušovali kritici, skeptici, pochybovači. Přivítejte je. Dejte jim pozornost a požádejte je ještě o chvilku strpení. Jejich čas přijde. Díky nim a jejich hlasům poznáme, jaké zdroje k vykročení na cestu za štěstím už máme a jaké potřebujeme nejprve získat. Na nich také závisí jak daleko na své cestě dojdeme.

Třetí fáze „NAJDĚTE KONEC JEDNOHO KLUBKA“

Teď je čas na rozhodnutí. Odkud začneme? Nabízí se mnoho témat: vztah s manželem, volný čas, „nabíjení baterek“, pohyb, dobrý pocit ze sebe sama. Odkud tedy? Má-li se skutečně v tomto případě něco udát, tak odpověď je jednoznačná. Na nic nečekej a začni OD SEBE: „Jak dostat úsměv na svoji tvář? Jak docílit toho, aby ses cítila dobře ve své kůži?“

Čtvrtá fáze „ZDROJE – CO/KDO VÁS PODPORUJE“

Tady v tomto bodu mnohdy vyleze celá armáda kritiků, pochybovačů, kteří nás budou chtít nechat tam, kde jsme. Prověří naše odhodlání, motivaci, naše zdroje. Tady si cením technik a metod, které NLP přináší nejvíce. Jak z kritiků udělat spojence? A kam sáhnout pro další podporu? Naše sny, přání, předsevzetí zpravidla nekončí proto, že bychom pro ně málo dělali. Nejčastějším důvodem je nedostatek víry sama v sebe.

Pomocníky nám jsou naše dobré zkušenosti z minulosti, radostné zážitky a především energie, která v nich zůstává. Ověřte si to. Vybavte si svůj nejhezčí zážitek z dětství. Možná jste ho prožili sami a dost možná, že u toho ještě někdo byl. Vybavte si ten okamžik právě teď. Slyšíte zvuky? Zaposlouchejte se do nich znovu právě teď. Cítíte vůni? Vnímejte ji teď. Máte chuť v ústech jako tenkrát? Co vidíte? Dívejte se na to jako tenkrát. Zůstaňte v chvilku v tomto radostném momentu. Jaké to je? Jak se změnil váš vnitřní stav po tomto cvičení? Pokud se cítíte lépe, jste na dobré cestě. Opakováním můžete získat silnější spojení s esencí, která je ve vašem zážitku přítomná. NLP mluví o tzv. kotvení. Učí nás tím sbírat odvahu a vykročit. Fantazie, naše představivost je mocným zdrojem, který máme zabudovaný v sobě. Někdy potřebujeme jen někoho, aby nás ho pomohl oživit a ukázal nám, jak ho efektivně používat pro sebe a ne proti sobě.

Pátá fáze „KAŽDÁ CESTA ZAČÍNÁ PRVNÍM KROKEM“

Bez alespoň drobných kroků k cíli nedojdeme. Vzít život do vlastních rukou je nezbytné. Tedy pokud nechceme zůstat jen v pozici „chudinky, které se věci stále nedaří“. I když to někdy nemusí být vidět všichni zažíváme životní ztráty. Ovšem pokud se nám nějaké situace stále opakují. A my si říkáme: „Zase mne zklamal/a. Opět mě vyhodili z práce. Další dieta, která nefunguje.“ Je jednoznačné, že máme řešení, který nevede k výsledku. Místo toho, abychom po mnoha neúspěšných pokusech našli jiné, vzdáváme se svých záměrů, cílů a cest.

NLP trénuje naši flexibilitu a také kreativitu „když to stále nevede k výsledku, udělej něco jiného. Nevíš co, inspiruj se druhými.“

Mohlo by se vám líbit...