Pět jazyků lásky k naplněnému partnerství

couple-731890_640Komunikace mezi partnery, ale i rodiči a dětmi, přáteli, může probíhat v různých rovinách.

To podstatné totiž sdělujeme slovy jen částečně.

Stejně podstatné, ne-li důležitější, jsou i jiné způsoby vyjádření, kterými dáváme druhému najevo, že nám na něm záleží.

Jak můžeme říct „mám tě rád“?

Existuje pět způsobů, tedy jazyků lásky.

První jazyk lásky je přes slova ujištění.

Pochvala a potvrzení, že jste pro partnera něčím výjimečný, obdivuhodný. Dává vám najevo, že si vás všímá, vnímá vás a vaše kladné stránky.

Druhým jazykem lásky je pozornost.

Mám kamarádku, která trpí tím, že s partnerem prakticky netráví žádný čas. On vyhledá společnost kamarádů, ona s ním potřebuje sdílet zážitky, trávit s ním čas. Její jazyk lásky tedy není naplněn.

Třetím jazykem lásky je dar.

Nemusí jít o nákladné drahé dary, stačí maličkosti. Znám muže, kteří nikdy nekoupili své ženě květiny, protože to považují za zbytečnost: „Stejně za pár dní kytice uschne a vyhodíme ji. Jsou to jen zbytečně vynaložené peníze…“ Možná ale vaše partnerka netouží po ničem menším, než jsou květiny. V jejích očích to může být dar cennější než brilianty.

Čtvrtým jazykem lásky jsou skutky, služby.

Tedy dobrá večeře, vyprané prádlo. Muži zase opraví tekoucí kohoutek. Maličkosti každodenního života, které kolikrát ani nevnímáme, ale teprve ve chvíli, kdy bychom o ně přišli, bychom si uvědomili, jak podstatné jsou.

Pátým a nejdiskutovanějším jazykem lásky je fyzický kontakt.

Muži velmi často vnímají partnerčino NE, jako potvrzení toho, že ho nemiluje. Ale přitom stačí jen naplnit její potřebu – nádobu lásky, ovšem jiným způsobem. Tedy mluvit s ní i jiným jazykem lásky, než je právě fyzično.

Neporozumění a uvědomění? Cestou je komunikace

I když mluvíme jazyky lásky, může dojít mezi partnery k nedorozuměním. Jak? Jednoduše. Když například pro muže je nejpřirozenějším jazykem lásky skutek a služba. Tedy to, že opraví onen kapající kohoutek, který jeho ženu už měsíc rozčiloval. Ale pro jeho ženu může být nejpřirozenějším jazykem lásky třeba pozornost. A tak by byla mnohem raději, kdyby muž hodinu, kterou strávil s nářadím v koupelně, raději seděl vedle ní a naslouchal jejímu vyprávění, jaký měla den.

Co je v tuto chvíli důležité? Porozumění z obou stran. Uvědomění si, že žádný z jazyků lásky není méně cenný než jiný.

Žena by si měla uvědomit, že muž jí lásku vyjadřuje právě tímto jazykem, skutkem, protože jinak mu to příliš nejde. A muž by měl v ideálním případě pochopit, že až si umyje špinavé ruce, nechá svou milovanou ještě chvíli vypovídat. A jak se to o sobě vzájemně dozvíme? Tím nejjednodušším, ale zároveň někdy nejobtížnějším způsobem – komunikací.

„Jsi neskutečně šikovný a já jsem šťastná, že jsi to konečně opravil. Pojď za mnou do kuchyně, uvařím večeři a zatím si můžeme povídat.“

Co se vyslovením této kouzelné věty stalo? Žena muže pochválila, tedy naznačila mu, že by ráda mluvila druhým jazykem lásky – pozorností. A pokud je její muž jen trochu vnímavý, určitě na její nabídku zareaguje pozitivněji, než kdyby přišla s výčitkami:

„Kohoutek je ti milejší než já.“

Stačí si uvědomovat, že vyjádření lásky je možné mnoha způsoby. Žádný není dobré podceňovat. A pokud toužíme hovořit s partnerem „stejnou řečí“, jednoduše mu to řekněme, naznačme. Ztratit nelze mnoho, ale získat moc.

Je dobré položit si tyto otázky:

  • Jakým jazykem lásky hovoříte vy?
  • Jakou hodnotu pro vás mají jednotlivé jazyky lásky?
  • Který je pro vás ten nejdůležitější?
  • Co důležitého vám právě tento jazyk lásky přináší?
  • Cítíte v tomto směru naplnění?
  • Který jazyk lásky preferuje váš partner?
  • Jste v souladu s partnerovým jazykem lásky?
  • Co byste aktuálně nejvíc potřeboval/a?
  • Co pro to uděláte?
  • Kdy to uděláte? Co bude ten první krok?

 

Zdroj:

CHAPMAN, Gary D. Pět jazyků lásky: [naučte se hovořit jazykem lásky toho druhého]. 2. vyd. Přeložil Jana BUCKOVÁ. Praha: Návrat domů, c2009. ISBN 978-80-7255-216-0.

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...