PŘEČTĚTE SI: Koučování zaměřené na řešení

pictureprovider.aspxV nakladatelství Portál právě vyšla knížka Leoše Zatloukala a Pavla Vítka s názvem Koučování zaměřené na řešení – 50 klíčů pro společné otevírání nových možností.

Autoři – zkušení koučové, terapeuti a supervizoři a členové olomouckého týmu Dalet – přinášejí první ucelenou publikaci o koučování zaměřeném na řešení u nás. Metaforicky chápou přístup zaměřený na řešení (Solution Focused Approach) jako dveře, které otevírají nové možnosti – a k těmto dveřím nabízejí padesát „klíčů“ ve formě nástrojů, modelů a technik, které může kouč použít při práci se svými klienty.

Kniha obsahuje mnoho praktických příkladů, tipů na užitečné otázky a přepisů částí rozhovorů, které výborně ilustrují využití těchto „klíčů“ v praxi.

Hned v úvodu autoři uvádějí přehledné a užitečné schéma různých přístupů, využívaných v koučování, následuje srozumitelná definice a popis přístupu zaměřeného na řešení.

Sympatické je, že autoři neprezentují tento přístup jako „ten nejlepší“ nebo „jediný správný“, naopak citují výsledky výzkumů, které prokazují, že jednotlivé přístupy v koučování (stejně jako v příbuzných oborech – například v psychoterapii a poradenství) jsou co do účinnosti srovnatelné. To, co dělá práci s klienty užitečnou, jsou faktory, které jsou společné všem koučovacím přístupům – například využití vnitřních zdrojů klienta, pozitivní očekávání změny či vytvoření pracovního spojenectví a respektujícího vztahu mezi koučem a klientem.

Přístup zaměřený na řešení přesto často pomáhá dosáhnout významné změny nebo zlepšení za kratší dobu, než jiné přístupy. Cíleně zaměřuje pozornost klienta na pozitivní oblasti jeho zkušenosti – na minulé úspěchy, přítomné zdroje a budoucí možnosti. Vychází z předpokladu, že řešení a problém jsou dvě různé věci. Řešení není pouze nepřítomnost problému, ale něco nového, kvalitativně odlišného. Proto se koučování zaměřené na řešení nezabývá rozborem problému a jeho příčin, ale směřuje k tomu, co klient chce (preferovaná budoucnost), kam se již na cestě k cíli dostal (dosavadní pokrok a zdroje) a jak se může posunout alespoň o kousek blíž k tomu, co chce (drobné změny, známky zlepšení a experimenty).

Tato publikace by rozhodně neměla chybět v knihovničce žádného kouče!

The following two tabs change content below.
Irma Bohoňková

Aktuální články od: Irma Bohoňková (více)