Překvapivé fórum ICF „Síla koučování“

zahájeníNejsem zběhlá v návštěvách konferencí a měla jsem představu, že se chystám na hogo fogo, promiňte mi, tak trochu snobskou konferenci se spoustou neznámých lidí, zajímavými přednáškami a velmi omezeným až téměř žádným prostorem pro otázky. Odcházet budu s odškrtnutým sebevzdělávacím a částečně i networkingovým úkolem – byla jsem tam!

Ovšem Mezinárodní fórum „Síla koučování“ pořadané českou pobočkou ICF v rámci mezinárodní akce ICF on Tour: Coaching Beyond Boundaries u příležitosti 20. výročí vzniku ICF a 10. výročí působení ICF v ČR, které proběhlo 26. listopadu tohoto roku, a jehož mediálním partnerem se stal i Koučinkportál, pro mě bylo velkým překvapením od začátku do konce.

Musím uznat, že místo i atmosféra na mě zapůsobily velmi příjemně a přátelsky. Zdaleka ne snobsky. Spoustu lidí jsem znala a spoustu jich poznala. Vystoupení řečníků nejen zajímavá, ale překvapivě interaktivní a živá. Dostatečný prostor vyšel díky panelovým diskuzím po každé přednášce i na otázky.

Pokusím se vám tímto článkem přiblížit nejen svá překvapení, ale zejména obsah příspěvků, který určitě stojí za to.

ZAČALO TO PŘESNĚ

Prvním překvapením se chtě nechtě stal fakt, že konference začala asi přesně. Slůvko “asi” znamená, že jsem okamžik zahájení propásla. Naštěstí s opozdilci počítali a mohla jsem se nerušeně připojit rovnou k přednášce prvního speakera.

Christian WORTH, PCC

ChristianA právě včas. Christian ve svém vystoupení nazvaném HARA CONNECTION nedlouho po té vyzval celé publikum k sobě dopředu, aby si všichni vyzkoušeli praktické cvičení. Tak to jsem vážně ještě nezažila, interaktivní konference! Optimální počet účastníků (kolem 85) i prostor konferenčního sálu to umožňoval, tak proč ne. Pracovalo se tedy ve skupině, ale i ve dvojicích, kde jsme si zkoušeli naslouchání bez i s Hara spojením. A co to vlastně je?

 

SPOJENÍ HARA

Hara se do češtiny překládá jako břicho nebo také život a je považována za centrum životní a tělesné síly. Nachází se ve spodní části břicha mezi pupkem a pánevní kostí. Jeho ústředním bodem je tzv. tanden nebo také tantien nacházející se asi dva prsty pod pupkem na středové linii těla. Tento bod je v Japonsku považován za energetické centrum životní energie ki / chi. Odsud je produkována lidská životní síla.

V józe, která pojednává o sedmi energetických vírech – čakrách, je oblast hary spojená s druhou, oranžovou čakrou, kde sídlí síla našich vztahů, ­ vztahů k penězům, sexu, moci a vztahů s ostatními lidmi.

„Hara není jen centrum, ale způsob celého vědomého života. Esence života samotného, je integrální jednotou. Hara ustanovuje jednotu člověka se sebou samým a představuje nosnou, uspořádající, formující a zároveň uvolňující jednotící sílu.“ Karol Krejčí, Hara alebo tanden

Sám Christian říká, že pro každého, kdo se naučí používat tuto úroveň spojenÍ, jsou zárukou zajímavější život a bohatší vztahy. Je založeno na rozvoji uvědomování si své vlastní přítomnosti v Haře a využívání tohoto stavu k napojení se na publikum či klienta. To podle Christiana způsobuje mezi koučem a koučovaným jednotlivcem či skupinou silné spojení, které otevírá široký a silný kanál komunikace a sdílení.

V této technice kouč vnímá nejen slova a neverbální projev klienta, ale z části také sebe sama. Tím se může lépe napojit svou intuici a klást hlubší a podnětnější otázky. Předpokládá to ovšem určitou koučovací praxi. Koučům začátečníkům, kteří jsou nervozní z toho, zda jedou správně podle naučeného modelu nebo jsou spíše než na klienta napojeni na vymýšlení té správné budoucí koučovací otázky, popř. na její hledání v připraveném seznamu, je tato technika trochu „vyšší dívčí“ a nemusí se podařit. Ono to není zas tak jednoduché ani pro zkušeného kouče. Schválně, zkuste si to:

Cvičení na Hara connection

Najděte si pro toto cvičení coacheeho (klienta nebo kohokoli, kdo je po ruce a má chuť). Pohodlně se usaďte, zavřete oči, soustřeďte se na svůj dech a pomalu se zaměřte na své centrum Hara nacházející se dva prsty pod vaším pupkem. Položte si na tento bod obě ruce a soustřeďte se na dech a pohyb vašeho břicha. Představte si, jak z vašeho centra Hary proudí energie přímo do místa Hary vašeho coacheeho. Sedíte-li vedle sebe, směřuje světlo obloukem. Následně chvíli koučujte s neustálým vědomím této proudící energie.

 • Byli jste napojeni na klienta i na sebe?
 • Co jste cítili?
 • Jaký rozdíl oproti „běžnému“ koučování jste zaznamenali?
 • Jak se cítil koučovaný?
 • Jak se vám dařilo být přítomni v Hara centru a skrze něj napojeni na klienta?
 • Jaké otázky vás napadaly?

Pokud vás Hara zaujala a chcete se dozvědět více, přečtěte si třeba knihu The HARA – Vital center of man od autora Karlfried Graf Dürckheim (vyšla i češtině) či elektronické knize Jiřího Krutiny HARA = ŽIVOT.

Christianovým tématem se značně prolínala všímavost nebo vnímavost, umění být ve svém středu, neporovnávat se s ostatními, prostě být sám v sobě a přitom vnímat co se děje venku. Moniku Nevolovou, zkušenou to improvizátorku, po jeho vystoupení napadlo jedno krátké a jednoduché cvičení této dovednosti. Možná ho znáte…

Ve skupině lidí, kteří se navzájem neznají, si každý náhodně vybere 5 osob a vzájemně se představí svým křestním jménem. Řeknou jen Ahoj a své jméno (např. „Ahoj, Jana“ x „Ahoj, Petr“). Po té se posadí a následuje instrukce, „Tak a teď jděte k těm stejným lidem a pozdravte je jejich jménem (např. Jana zdraví „Ahoj Petře”).

Kees de VRIES, PCC

KeesPo občerstvovací a networkingové pauze přišel na řadu Kees de Vries, PCC se svým vystoupením „Být koučem“. Překvapil však ještě při přestávce, kdy se mi osobně představil. Nejprve mě napadlo, že jsem ho nějak zaujala, o pár chvil později, když se mi pro jistotu představil ještě jednou, mi to došlo – osobně se zdravil s každým, kdo přicházel do sálu.

Na úvod své přednášky upozornil, že je především kouč nikoli řečník. Patrná byla jeho lehká nervozita i malý výpadek myšlenek, se kterým si však nakonec poradil. Kees se věnoval zejména připodobnění koučování k tanci.

BÝT KOUČEM

Být koučem je podle Keese jako být tanečníkem. Když požádá muž ženu o tanec, musí se prezentovat tak, aby souhlasila. Když bude mluvit o sobě, dá mu košem, když si nebude jistý, že to umí, dá mu pravděpodobně košem, když ji ale řekne, že z ní udělá svým vedením královnu parketu a vyvolá v ní důvěru, pak ho přijme. Tanec podle Keese znamená být ve flow, mít vztah a důvěru. Stejně je to u našich klientů. Pak je třeba přidat samozřejmě také rytmus, pohyb a společné objevování a nezapomínejme ani na humor a zábavu při otočkách. “Důvěra je velká věc a je přinejmenším založena na lásce” zaznělo z úst Keese v úvodu.

Kouč za prvé vede kroky a za druhé je zodpovědný za vztah vytvořený mezi ním a klientem. Podle Keese je vztah králem koučovacího rozhovoru a kouč je zodpovědný za všechno, co se při koučování klientovi děje. Stejně tak jako na tanečním parketu. Cítíte zodpovědnost, ale zároveň svobodu, jste uvolnění a necháváte se unášet intuicí a tím, co se právě děje. Je tam interakce jako v tanci, muž vede, ale pak si uvědomí, že partnerka vnímá, co on vysílá ještě před tím než to udělá. Jste napojení. Vypadá to jednoduše, ale stejně jako tanec, je i koučování umění, a aby to ladilo, je potřeba tisíce hodin.

Kees si zahájení koučování asociuje s opatrným tancem Foxtrot. Nalaďujete se na to co chce ona a jako zkušený tanečník ji budete vést, aby vypadala dobře, cítila se dobře, a aby zářila jako nikdy před tím, když vás neměla. Že často nevíte jak na to? Naprosto v pořádku! Nevědění je podstata tance. Nevíte, co bude následovat za kroky, znáte je z taneční školy, ale nevíte, jak bude vypadat tanec právě s Ní, nevíte, jakým pohybem zareaguje na váš pohyb a jak následně zareagujete vy. Nevědět, zapálí zvědavost, která vás udrží spolu v pohybu. To vytváří prostor pro objevování dalších možností a nových pohybů a bezprecedentních objevů. Je to tanec, vztah, který vytváří nepředvídatelné výsledky koučování. Mimochodem i jedna z hodnocených kompetencí ICF kouče – Coaching presence, hodnotí tzv. “dancing in the moment”.

Kees dal prostor i vyjádření publika, jak oni vnímají tanec s klientem. Zaznělo zde mnoho názorů, které potvrzovaly oprávněnost a podporu této metafoře.

NECHYBĚLA ANI SOUTĚŽ

Konference byla pořádána pod záštitou prezidenta Hospodářské komory ČR, proto prezentace zástupců firem přihlášených do 1. ročníku soutěže „Nejlepší koučovací projekt zaměřený na rozvoj koučovací kultury ve firmě“ uvedla její viceprezidentka, paní Bartoňová Pálková. Přihlášené projekty společností TV Nova, Česká spořitelna, ČSOB, IFE-CR, IRESOFT a T-Mobile si můžete pročíst na stránkách ICF ČR.

iresoftNejlepším projektem roku 2015, který dostal nejvíce hlasů, se stal projekt společnosti … chvíle napětí… IRESOFT, prezentovaný pod názvem „Iresoft jako hra“. Tento projekt bude nominován v příštím roce na udělení International Prism Avard 2016 ICF Global.

Pokud vás firma Iresoft zaujala, těšte se na připravovaný rozhovor s jednatelem a ředitelem této firmy, Jiřím Halouskem, který již brzy vyjde na Koučinkportálu. Sledujte nás…

MirkaKonec propagace a pokračujeme v konferenci. Nikoho asi nepřekvapí, že ji celou moderovala mediálně známá moderátorka a koučka v jedné osobě, Mirka Čejková. Mě překvapila svým nenuceným a vtipným projevem. Jako profesionálka se opravdu hodně snažila, aby vše probíhalo podle časového plánu, až to v jednu chvíli prostě vzdala (po dohodě samozřejmě). A bylo to myslím ku prospěchu všech i přesto, že zpoždění se postupně nasčítalo asi na hodinu a půl oproti původnímu plánu.

TO NEJLEPŠÍ PO OBĚDĚ

John BLAKEY, PCC

Po obědě vystoupil nejlépe hodnocJohnený speaker John Blakey, PCC s tématem Za hranice tradičního koučinku – FACTS model. John, autor knihy Chalenging coaching (konfrontující koučink), která šokovala odbornou veřejnost, ve svém příspěvku hovořil právě o výzvách a konfrontacích klienta v koučování. S přítomnými sdílel svůj koučovací model zahrnující techniky v tradičním nedirektivním koučování v podstatě zakázané.

 

ZA HRANICE TRADIČNÍHO KOUČINKU

Jeho práce vyzývá tradiční nedirektivní koučovací směry a představuje vlastní FACTS model:

 • Feedback (Zpětná vazba),
 • Accountability (Odpovědnost),
 • Courageous goal setting (Nastavení odvážného cíle),
 • Tension (Tlak, napětí)
 • Systems thinking (Systémové myšlení).

FACTS je podle Johna nástroj, který pomáhá koučům odvážně a soucitně konfrontovat klienta.  S konfrontací či výzvou koučové moc nepracují. Chtějí spíš podporovat, nesoudit a klást otázky. To je dobře, ale John je přesvědčen, že teprve když nechybí výzva, lidé dosahují svých cílů.

A co je myšleno onou výzvou? Dostatečně náročný cíl, aby motivoval k vystoupení z komfortní zóny pohodlí a podnítil učení. Chcete vidět příklad? Podívejte se na rozhovor logopeda a krále z filmu “Králova řeč”.

S výzvou je ale třeba zacházet opatrně. Je potřeba zklidnit ego, abychom do toho nešli příliš brzy. Má to být ostré, ale nemá to řezat. Každý je na jiné startovací čáře, někdo je spíš Papakouč, někdo Mamakouč. Krásné pojmy dvou přístupů – PAPA vyzývá, je ostrý, nekompromisní a řeže. V grafu níže tomuto přístupu odpovídá pravý dolní kvadrat STRESS. Oproti tomu MAMA je láskyplná, podporující a naslouchající, v grafu horní levý kvadrant COSY CLUB. Většinou máme pocit, že podpora pomáhá a hrana ne. Cílem je vyvážit oba přístupy a spojit v jeden. John poznamenal, že firemní klienti výzvy chtějí.

MAMA PAPA

Odvážné cíle jsou podle Johna důležitější než SMART cíl. Z jím zmiňovaného výzkumu vzešlo, že pouze 15 % lidí pomohl SMART cíl k dosažení velkých cílů. John dále vyzývá kouče “mějte názor”! Nesdílení názoru pomáhá pouze 10 % lidí.

Kromě své vlastní knihy “Challenging Coaching” John zmínil pro inspiraci text “From wimpy to edgy”, Thomase Leonarda, jednoho ze zakladatelů profesní organizace ICF, který se významně podílel na rozvoji osobního koučinku.

Rae T. CHOICE, MCC

ChrisNejdynamičtější a nejemotivnější vystoupení na téma “Koučuj duši, ne ego” předvedla Rae T. Chois, MCC, která kromě své osobnosti využívala silně emotivní videa doprovázená hudbou. Inspirována „Mapou vědomí“ Davida Hawkinse hovořila o životě “nad nebo pod” čarou, věnovala se rozpoznání duše od ega a představila vlastní model koučování C.H.O.I.C.E.

KOUČUJ DUŠI NE EGO

Mapa vědomí

Ze sociálně behaviorálního hlediska představuje “vibrace pravdy” souhrn principů, jimiž se lidé v život řídí bez ohledu na to, co říkají nebo čemu věří. Podle této mapy má například úroveň osvícení vibraci 700 – 1000 a charakterizuje ji nepopsatelný pocit, čisté vědomí. Této úrovni prý momentálně odpovídá na celé naší planetě 12 lidí (To by stálo za to, je vyjmenovat…). Naproti tomu úroveň studu vibruje na 20. Za kritickou úroveň vědomí, která představuje onu čáru, je považována vibrace 200 a odpovídá jí úroveň odvahy. Pod touto čárou najdeme  dále např. strach, touhu, hněv a pýchu. Nad ní se pak kromě osvícení objevuje úroveň neutralita, ochota, přijetí, rozum, láska, radost a mír. Pouze 15 % světové populace se nachází nad čárou. Avšak kolektivní síla těchto 15 % prý dokáže vyvážit negativitu zbývajících 85 %.

Vzorec projevu ega a duše

EGO

Hledá naplnění ve vnějším světě a věří, že dosáhne štěstí, pokud získá to, co právě nemá. Říká “Chci to auto”. Základním projevem ega je usilování.

DUŠE

Ví, že všechno, po čem touží, už má. Záměr a vize jsou příjemné pro duši I tělo a objevuje se pocit uvolnění a všeprostupující lásky.

Model C.H.O.I.C.E. aneb 6 kroků ke koučování duše

 1. krok – OČISTA
  Uvědomnění si minulosti a přenesení duše do přítomnosti
 2. krok – HLAS
  Vyjasnění toho, co znamená volání duše a výsledek. Naslouchání dlouhodobým vizím a cílům a následné zaměření pozornosti na specifický výsledek schůzky.
 3. krok – OTEVŘENÍ
  Brainstorming možností přesahující žádoucí výsledek.
 4. krok – ZÁMĚR
  Pravdivé prohlášení. Hodnotný výběr a rozhodnutí.
 5. krok – ZÁVAZEK
  Vytvoření slibu. K čemu přesně se klient zavazuje.
 6. krok – ENERGIE
  Oslava a ocenění cesty. Udržitelnost výsledku a jeho další rozvoj. Převzetí odpovědnosti.

KONEC Z DOSLECHU

A to bylo vše přátelé. Tedy alespoň pro mě. Někdo ještě pokračoval slavnostním galavečerem, kde se vyhlašovali vítězové soutěže o nejlepší projekt roku 2015 zaměřený na rozvoj koučovací kultury ve firmě a oceňovali se osobnosti, které nejvíce přispěly ke vzniku a rozvoji české pobočky ICF. Současná výkonná ředitelka Milena Židlická předala ocenění všem dosavadním prezidentkám profesní organizace ICF ČR: Monice Barton, Andree Klinčokové, Martě Anně Petrášové, Andree Linhartové Palánové, Lence Zelingerové a Pavle Žákovské. To už ale vím jen z doslechu. Jako obvykle jsem se odebrala domů za dětičkami.

večer

Celkově se koučink za dobu, co ho znám, hodně posunul. Od transakčního více k transformačnímu až transpersonálnímu, od GROW po koučování s aplikací systemických konstelací, využitím koučovacích, terapeutických či tarotových karet, po koučování smyslu, duše a kdo ví čeho všeho. Techniky či přístupy, které jsme si ještě nedávno nedokázali v koučování ani představit a které v profesionálním koučovacím vztahu neměly co dělat, si pomalu v tomto oboru nachází své místo.  A tak asi není ani překvapením, že se také neochvějné tradiční dogma “kouč nikomu neradí” pomalu začíná otřásat v základech. Trochu se nám tedy vysvětlování rozdílů mezi koučováním a psychoterapií či poradenstvím začíná komplikovat. Ale i samotný John Withmore uznává, že  “Koučování je vše, co v dané chvíli klientovi pomůže”.

Je dobré si však uvědomit určitý přesah prezentovaného (Hara, Choice, FACTS…) oproti klasickým standardům ICF u nás a chápat jej jako vývoj oboru koučování jako takového. Pokud jste začátečníci a chystáte se např. k certifikaci ACC, soustřeďte se předevěším na zvládnutí kličových kompetencí ICF kouče (např. pro ACC úroveň) !

 

Děkuji ICF ČR za tuto akci a možnost ji zažít.

 

 

Zdroje:

Fotografie pochází přímo z databáze ICF ČR
Vlastní poznámky a zážitky z konference
Články: „Druhá čakra“ – Doktorka.cz, „Hara alebo tanden“ – Upoly.sk, „Bytí v koučování aneb co dělá kouče mistrem“ – Koučinkportal.cz

Mohlo by se vám líbit...