Proč lidé selhávají na cestě k cíli?

sunlight-166733_1280

 „Člověk bez vizí neuskuteční žádný velký sen ani nepodnikne nic velkého.“

Woodrow Wilson, americký prezident a spisovatel

 

Kolikrát jsme se v životě rozhodli, že něco dokážeme, do něčeho se pustíme, něco se naučíme, změníme, někam to dotáhneme … Taky už jste se v minulosti k něčemu takovému rozhodli? A stalo se vám, že jste se z nějakého konkrétního důvodu do cíle nedostali? A nebo jste „raději“ vůbec nezačali? Dnes se podíváme na to, proč se tak stává. Proč jsou lidé na začátku zapálení, pevně rozhodnutí, ale po čase poleví nebo se svého snu úplně vzdají? Proč si to v některých případech rozmyslí hned na začátku a neudělají ani první krok?

Vezměte si tužku a papír a zkuste si během chvilky napsat, co podle vás způsobuje, že lidé selhávají, proč nedosáhnou svého vysněného cíle, proč to vzdávají a proč někdy vůbec nezačnou …

Možná vás napadlo, že:

 • mají slabou vůli
 • jsou líní
 • nezodpovědní
 • mají osobní problémy
 • nevěří si
 • nejsou vytrvalí
 • mají strach ze selhání, z neúspěchu
 • jsou příliš mladí nebo naopak staří
 • nemají na to atp.

Určitě jste přišli na celou řadu dalších důvodů. Když se ovšem na tyto důvody podíváte, zjistíte, že všechny jsou pouze zástupnými důvody, proč něco nedotáhnout do konce. Těmto zástupným důvodům říkáme výmluvy. Výmluva není nic jiného, než omluva ospravedlňující naše chování před námi samotnými, abychom se necítili provinile. Je přece mnohem jednodušší svést neúspěch na něco či někoho jiného. Cítíme se pak lépe a méně si své selhání vyčítáme.  Jenomže, pořád jsme svého vytouženého cíle nedosáhli! Sice máme výmluvu, proč to nejde, ale v hloubi duše si přejeme cíle dosáhnout a je nám líto, že jsme svoje snažení nedotáhli do konce a nebo vůbec nezačali.

Jaké jsou tedy důvody selhávání?

Podívejme se na čtyři nejčastější příčiny selhávání, z nichž tři mají lidé možnost ovlivnit svým přístupem. Nazvěme si je pracovně CO – JAK – PROČ. Čtvrtá příčina je na člověku nezávislá a není možné ji ovlivnit.

Příčina č. 1: CO

Příčinou „CO“ rozumíme představu, jak má cíl či výsledek vypadat. Lidé často vědí, co chtějí, ale cíle nedosáhnou například proto, že jejich vysněný cíl nemá dostatečně konkrétní a uchopitelnou podobu. Na cestě k němu mohou zjistit, že výsledek bude vypadat jinak, než původně zamýšleli. Nebo se objeví další okolnosti a souvislosti, které na začátku nezvážili a nepočítali s nimi.

Abychom měli jasnou představu o tom, CO chceme, můžeme svůj vysněný cíl analyzovat např. podle „SMART“ kritérií, které jistě znáte. To znamená, že cíl by měl být:

 • Specifický, konkrétní
 • Měřitelný, abychom poznali, zda jsme ho dosáhli
 • Akceptovatelný, vnitřně přijatelný, někdy se popisuje jako ambiciózní, aby nás motivoval a hnal kupředu
 • Reálný, splnitelný ve vnějším prostředím
 • Termínovaný, není-li termín, obvykle dochází k odkládání neboli prokrastinaci

Příčina č. 2: JAK

Když chtějí lidé něčeho dosáhnout, mohou se ocitnout v situaci, že nevědí, JAK cíle dosáhnout. V danou chvíli nemají např. dostatečné dovednosti či znalosti, jejichž získání by je stálo mnoho času, energie a někdy i finančních prostředků. S tím původně vůbec nepočítali, a tak si kladou otázku, zda má smysl se do toho vůbec pouštět nebo ve svém snažení pokračovat.

Příčina č. 3: PROČ

Nejčastější příčinou selhávání na cestě k cíli bývá právě nedostatek nebo úplná absence motivu a postoj k celé věci. Lidé si chtějí splnit svůj sen, něčeho dosáhnout, ale časem si uvědomí, že vlastně nevidí důvody, PROČ by měli pokračovat dál nebo vůbec začínat.

Příčiny CO – JAK – PROČ máme ve své moci ovlivnit. Čtvrtou příčinou, která lidem brání v dosahování vysněných cílů jsou VNĚJŠÍ PODMÍNKY. Co jsou ale vnější podmínky? Vnější podmínky jsou okolnosti mimo nás, které nemůžeme sami ovlivnit.

Je ale přesvědčení „na to nemám“, „to nedokážu“ vnější podmínka? Co třeba „nemám silnou vůli“ nebo „budu se tím zabývat, až bude ten správný čas“. Ne, to nejsou vnější podmínky, nýbrž naše vnitřní přesvědčení, čili VÝMLUVY.

Mají úspěšní lidé nějaké speciální dovednosti či znalosti?

Každý z nás má ve svém okolí lidi, kteří jsou úspěšní (mezi tyto lidi nepočítám ty, kteří dosáhli úspěchu podvody a nečestně) nebo je alespoň za úspěšné považujeme, ať už se jim daří v jakékoliv oblasti. Položte si otázku: „Mají tito lidé nějaké speciální dovednosti či znalosti?“ U mnoha z nich zjistíte, že žádné takové nemají. Jak je ale možné, že jsou úspěšní? Šli za svým cílem, nevymlouvali se, nepochybovali, překonávali strach, nebáli se selhání. Nelenili, zvedli se a udělali první krok. Po cestě občas „šlápli vedle“ a „nabili si nos“. Jenomže vstali, otřepali se a šli dál. Díky těmto přešlapům poznali, kudy se vydat a časem dosáhli svého cíle a dalších cílů dosahují pravidelně.

A jak jste na tom vy? Jaké jsou příčiny vašeho selhávání? Pokud je znáte a přiznáte si je, HURÁ! Jste na nejlepší cestě zrealizovat své sny a cíle. Můžete s nimi vědomě pracovat a ovlivnit, jak se váš život bude ubírat dál.

Hodně štěstí na cestě za vašimi sny a cíli!

The following two tabs change content below.

Mohlo by se vám líbit...