PSYCHOTERAPIE VERSUS KOUČOVÁNÍ – osobní pohled drogově závislé klientky

4548610892_1b8c629494_m_LOVE-MYSELFVelmi dobře si uvědomuji svojí nevyrovnanost, nízké sebevědomí a nezdravý vztah nejen ke svému okolí, ale především sama k sobě. Moje nízké sebehodnocení, špatné rodinné vztahy a několik traumat mě dovedly až k drogové závislosti, ze které se posledních 12 let snažím dostat. Prošla jsem si domácím násilím, životem na ulici a dalšími neblahými zkušenostmi a věřte mi, to vám na lásce k sobě samému opravdu nepřidá. Od svých 14-ti let jsem navštěvovala psychology, psychoterapeuty, psychiatry, byla hospitalizovaná v několika psychiatrických léčebnách a dokonce i 12 měsíců v terapeutické komunitě pro drogově závislé.

Během své čtyřleté abstinence jsem se setkala i s koučováním.

Po tolika letech v psychoterapii jsem chtěla zkusit i něco jiného a jsem opravdu upřímně ráda, že jsem vyzkoušela koučování, ač jsem k němu přistupovala s jistou nedůvěrou. Původně jsem ho hodně přirovnávala k psychoterapii, a proto jsem z počátku byla dost skeptická. Říkala jsem si ale, že zkusit se má všechno, a že mi to třeba přece jen pomůže. Sama za sebe teď vidím mezi psychoterapií a koučováním velké rozdíly. Ač jsem se setkala opravdu s velkou spoustou psychologů a terapeutů, mám pocit, že jediné koučování mě přivedlo k sobě samé. V jakékoli předchozí terapii jsem se vždy hodně věnovala následkům mých problémů, ale až se svojí koučkou jsem se dotkla pravé podstaty a příčiny mých problémů. Tím, co vše jsem si v životě prožila, bylo potřeba odházet ze sebe spoustu balvanů v podobě vyrovnání se s různými traumaty. K tomu mi dobře posloužila dlouhodobá psychoterapie. Vše se ale vždy točilo kolem následků mého nízkého sebehodnocení – ať už šlo o špatné mezilidské vztahy, týrání nebo drogovou závislost. Vše jsou jen následky, a ač jsem prošla mnohými léčebnami, vždy jsme se věnovali právě daným následkům. Bylo to ale potřeba, abych se později mohla dostat k samotné příčině všech mých problémů – tedy k nepřijetí sebe samé. Ať jsem se snažila sebevíc, nedokázala jsem si odpustit, nedokázala jsem se smířit s tím, jak můj život probíhal a spoustu věcí jsem si dávala za vinu. Celý život jsem sebou nechávala manipulovat a přehnaně jsem se přizpůsobovala druhým. Až koučování mi ukázalo, že jsem také plnohodnotná bytost, která může mít svůj názor, která si může stanovovat své hranice a především, že můžu žít svůj život bez neustálého ohledu na životy druhých.

Mou zakázkou byla větší sebeláska.

Postupně jsem si během prvních setkání poskládala své cíle, plány jak jich dosáhnout a pomalu krůček po krůčku jich dosahovala. Bohužel jsem prošla jen pěti setkáními, takže výsledek koučování bohužel nebyl dlouhodobě efektivní, ale sama za sebe ho vřele doporučuju všem, kteří chtějí žít spokojenější život. Vybavuji se pár prvních setkání, kdy jsem se styděla a usmívala se nad svými v tu chvíli zdánlivě nereálnými cíli. Tak moc jsem se podceňovala. Přitom se mi některých již po pár měsících podařilo dosáhnout. Jedním z mých snů bylo jít po ulici v červených výrazných šatech vzpřímeně s úsměvem na tváři a s pocitem hrdosti ze sebe samé. Pouhé tři měsíce po zadání této zakázky jsem si uvědomila, že jdu po ulici v červených šatech a jsem spokojená. Aniž bych se přímo na tento svůj cíl soustředila, díky koučování jsem si k němu došla.

Výborné na koučování je to, že vás nikdo nikam netlačí, vše je pouze o vás.

Vy sami si volíte své cíle. Vy sami se zodpovídáním koučových otázek dostáváte dopředu a dosahujete svého. Je to podle mého názoru velmi svobodná a moderní technika v cestě za svými sny. Od mé zkušenosti s koučováním uběhlo několik let. Doteď mě mrzí, že jsem prošla pouze pár setkáními a nevěnovala se koučování intenzivněji. Možná by mi pomohlo předejít ročnímu návratu k drogám.

Toho času se mi daří úspěšně abstinovat od všech drog 16 měsíců. Navštěvuji pravidelně terapeutickou skupinu a vím, že nemám zdaleka vyhráno, že mám před sebou ještě dlouhou cestu. Na této cestě mi hodně pomáhá můj nedávno narozený syn, ač se snažím neopírat abstinenci jen o něj. Ke koučování bych se ráda vrátila. Teď na to nemám finanční ani časové podmínky, ale to se za čas změní.

 

Autor článku:

Petra
(autorka si z pochopitelných důvodů nepřeje být jmenovaná)

 

Koučinkportál přeje autorce úspěšnou abstinenci po celý život, hodně radosti ze sebe i svého syna a výhledově také dobrého kouče. 

Držíme palce! (a že jich máme už docela hodně 🙂 )

Mohlo by se vám líbit...