„Takže ty teď vlastně buduješ budoucnost, viď?“

160f99c247a1eeb3_640_building-futureTo byla slova mého kamaráda, kolegy a jednoho
z nejempatičtějších lidí, které znám, když jsem mu kdysi
v dlouhém telefonickém rozhovoru vyprávěla o tom, jak pokračuji v rozjezdu svého podnikání…

Zaskočilo mě, jak jednoduše shrnul to, o čem jsem já mluvila hodinu. A netýkalo se to jen podnikání, ale hned několika rovin mého tehdejšího života. Pracovali jsme
s manželem na obnově vztahu, který byl nad propastí rozvodu, nastavovala jsem nový režim fungování velké rodiny se 3 dětmi, ještě k tomu vrcholově sportujícími (což byl, je a vždy bude opravdu oříšek); potřebovala jsem vytvořit dokonalý time management, kde bych skloubila jak rodinu, včetně potřeb všech jejich členů, tak svou práci a plnění svých vlastních potřeb.

„Buduješ budoucnost“ ta slova mi v hlavě zněla až do večera.

Jasně, je to tak! Perfektní shrnutí! Co to ale všechno obnáší? Kde začíná budování budoucnosti? Je to stejné jako se stavbou domu, začínáme od základů. Pokud je uděláme precizní a poctivé, bude na nich náš dům také pevně stát. A základy jsou teprve začátkem. Je potřeba i potom pečlivě pokládat každou další cihlu do řady, aby byly stabilní i zdi, alespoň ty nosné. O čem to stále mluvím? O tom, že důležité věci by si měl člověk důkladně promyslet.

Měl by:

 • dokázat pojmenovat a zformulovat své cíle
 • si být vědom reality, která ho obklopuje
 • ošetřit možná rizika a překážky, které ho na cestě za splněním cíle mohou potkat
 • se podívat se na situaci z různých úhlů pohledu a být si vědom i alternativních řešení, pro
 • případ, že všechno nepůjde tou nejhladší cestou
 • vědět, co všechno je ochotný pro splnění svého cíle udělat a co nikoliv
 • vědět, s jakou podporou svého okolí může počítat
 • se ujistit, že svým rozhodnutím a svou činností nezničí své okolí

A především, měl by:

 • přesně vědět PROČ to dělá
 • si být jistý tím, že to OPRAVDU CHCE,
  že nejde jen o tlak okolí v duchu „měl bych“, „bylo by dobré“ apod.
 • vědět, co OPRAVDU NECHCE
 • vědět, jak pozná, že se na své cestě posouvá kupředu
 • mít před sebou nějaký časový horizont.
  Nemusí to být nutně termín splnění celého cíle, stačí jen datum pro dílčí krok. Spoustu lidí termíny svazují, mezi ně patřím i já, ale přiznejme si, pro kolik z nás je právě závazný termín tím nejsilnějším hnacím motorem?

Jasně, to není nic nového, říkáte si. A máte pravdu.

Ale je promyslet a PROMYSLET

Člověk sám dumá nad spoustou věcí. Často to děláme při automatických činnostech, jako je řízení auta, vaření, či žehlení. Někomu se myšlenky spouští při fyzické aktivitě, při běhání, cvičení, procházce přírodou. Každý to máme jinak.

Moje zkušenost je, že když člověk přemýšlí sám a je jenom sám se sebou, odbíhá od hlavního tématu, vrací se k některým momentům a nemůže se pohnout z místa. I když se donutíme psát si poznámky, všechna pro a proti, všechny možnosti, kolik z nás „uteče“ v okamžiku, kdy se začne odkrývat nějaká nepříjemná souvislost? Něco, co se nám nechce řešit? Vysvobozením pak je zazvonění telefonu, pípání pračky, nutnost odejít na schůzku, uvařit večeři, cokoliv, co je v ten moment „potřeba udělat“.

O co efektivnější je tento proces s koučem, tedy odborníkem, který ví, jak vás myšlenkami provést tak, abyste co nejdříve našli cestu k vašemu cíli, pozná až ten, kdo to zkusí. Od klientů slyším často větu, „tak já nad tím přemýšlím už 2 roky, a najednou v tom mám jasno po pár setkáních …“. Efektivita a síla koučování se opravdu nedá popsat, musí se zažít.

Nehledě na to, při koučovacím setkání máte k dispozici jen ohraničený čas. Neruší vás ale žádné telefony, netrpělivá sekretářka za dveřmi, ani děti vyžadující večeři. Navíc, službu kouče platíte, proto je především ve vašem zájmu opravdu se soustředit, přemýšlet, prostě pracovat nejméně na 100% , abyste čas co nejefektivněji využili.

A jak jste na tom právě teď s budováním své budoucnosti vy?

Budujete svoji budoucnost? Chcete, ale nevíte, jak na to? Kouč vás může na vaší cestě k budoucnosti provést. Může vás naučit dívat se i jinými úhly pohledu, než jste zvyklí. Může vám pomoci nalézt zkratku k vašemu cíli. Může vám nabídnout inspiraci, jak uchopit své sny a svůj život pevněji do svých rukou. Pokud budete chtít, samozřejmě.

Ještě jedna myšlenka mi běží hlavou

Z toho, co slyším a vnímám kolem sebe, mám pocit, že většina naší společnosti naprosto podceňuje, nebo si vůbec neuvědomuje skutečnost, že pokud chceme změnit chování nebo výsledek nějaké činnosti, musíme nejdříve změnit myšlení a cítění. Bez toho se změna nikdy konat nebude. A začít musíme vždy u sebe! Nemůžeme očekávat jakýkoliv posun, pokud budeme chtít měnit někoho nebo něco jiného, aniž bychom začali nejdříve u sebe! Současná doba vytváří obrovský tlak na výsledky a výkony, ať již v práci, životě nebo třeba ve sportu. Jak ale zlepšit výsledek, zvýšit výkon, změnit chování, pokud nezměníme myšlení? Pokud ke stejné činnosti budeme přistupovat stále stejně, bude pravděpodobně stejný i výsledek.

Ale to je téma na příště, kdy vám nabídnu i inspiraci, jak se s tím efektivně poprat.

 

 

Autorkou článku je:

ps


Pavlína Sadilová
konzultantka, lektorka a koučka

linkedin