Změna kariéry: dobrý nápad, nebo nereálná utopie?

new-job-imgUž jsou dávno pryč časy, kdy lidé setrvávali v jednom zaměstnání a u jednoho zaměstnavatele od ukončení školy až do důchodu. Pracovní trh je stále proměnlivější a flexibilnější. Firmy a organizace vznikají a zanikají. Vznikají také nové profese a pracovní pozice, zatímco některé z těch tradičních už nejsou potřeba. Za těchto podmínek je úplně běžné, že každý člověk svou práci v průběhu své pracovní kariéry několikrát změní.

Není změna jako změna

Není ale změna jako změna. Někteří lidé změní práci pouze z donucení, když se stanou nadbytečnými nebo když jejich zaměstnavatel zkrachuje. Jiní mění práci pro peníze – jdou tam, kde dostanou výhodnější finanční nabídku. Další lidé mění práci, pokud nemohou vyjít se svým šéfem nebo s kolegy.

V poslední době ale stále více přibývá lidí, kteří se rozhodují k radikálnější změně své práce. Nechtějí jenom vyměnit firmu A za firmu B, ale chtějí začít dělat něco úplně jiného, než dělali dosud. Chtějí zcela změnit to, čím se v práci zabývají. Chtějí změnit svoji profesi, svůj obor, směr, kterým se jejich kariéra dosud vyvíjela.

Proč lidé chtějí změnit kariéru?

Jaké k tomu mají důvody? Lidé nejčastěji uvažují o změně celé své kariéry, protože například:

 • Dosáhli už vrcholu v tom, co dělají, a nemají kam dál růst.
 • Cítí se ve své práci unavení a vyhořelí.
 • Jejich práce se už pro ně stala přílišnou rutinou, nebaví je, nudí je.
 • Cítí, že ve své práci nemohou uplatnit své schopnosti a silné stránky, není naplněná jejich potřeba seberealizace.
 • Jsou frustrovaní z toho, že ve své práci nevidí žádný hlubší smysl.
 • Jejich práce se dostala do rozporu s jejich vnitřními hodnotami a     přesvědčením.
 • Cítí potřebu změnit svůj životní styl, začít víc žít, nejenom pracovat.

Za takových okolností se často v hlavě zrodí ta myšlenka: „Chci začít dělat něco úplně jiného! Chci dělat něco, co mě bude opravdu bavit, naplňovat a uspokojovat! Chci se do své práce každé ráno těšit!“

A proč zůstávají tam, kde jsou?

Od této myšlenky je ale ke skutečné změně kariéry ještě dlouhá cesta. Je na ní celá řada kroků, které je třeba udělat, objeví se překážky, které je třeba překonat. Mnohým se to nepodaří, nechají se odradit. A tak nakonec zůstávají v zaměstnání, které jim nevyhovuje, které je nenaplňuje, nebo které je přímo ubíjí, protože:

 • Nevědí, co jiného by vlastně chtěli dělat.
 • Vědí, co by chtěli dělat, ale nevěří si, myslí si, že nemají šanci v nové oblasti najít uplatnění.
 • Mají pocit, že vlastně nic jiného neumí – kromě toho, co dělali dosud.
 • Nechce se jim začínat znovu od začátku a „ztratit“ tak čas, který už     investovali do svého vzdělání a do své praxe.
 • Mají pocit, že jsou na takovou změnu příliš mladí / staří / nezkušení / příliš zkušení / málo kvalifikovaní / příliš  kvalifikovaní …
 • Mají existenční obavy, živí rodinu nebo splácejí hypotéku a obávají se výpadku nebo snížení svých příjmů.
 • Nechce se jim opustit „zlatou klec“, příliš si zvykli na benefity a péči, poskytovanou jejich zaměstnavatelem a bojí se, že o ně přijdou.
 • Anebo zůstávají prostě ze zvyku, z pohodlnosti. Současná práce je sice štve, ale aspoň mají na co nadávat a na co si stěžovat.

Přežít, nebo prožít?

Ano, změnit od základů svoji kariéru, začít dělat úplně novou práci skutečně není jednoduché. Stojí to hodně vynaloženého času a úsilí. Není to hned, může to být běh na dlouhou trať. Možné to ale je, a mám mezi svými klienty už hodně takových, kteří to dokázali, někteří dokonce i v pokročilejším věku! Když se rozhlédnete kolem sebe, určitě takové lidi ve svém okolí také najdete.

Náš život rychle letí. V práci trávíme hodně času, většinou mnohem víc, než se svou rodinou nebo přáteli. Stojí za to se zamyslet, jak tento čas chceme strávit. Chceme ho jen přežít, to znamená nějak to tam vydržet a těšit se na to, až půjdeme domů, až bude konečně víkend? Nebo chceme tento čas smysluplně prožít, s pocitem naplnění, uspokojení a seberealizace?

Je škoda každého dne, kdy jsme se v práci cítili nevyužití, frustrovaní, znudění, vystresovaní, nespokojení. Je škoda každého dne, za kterým jsme se večer nemohli ohlédnout s pocitem: „Dneska jsem udělal/a kus dobré práce, která měla opravdu smysl, a ze které mám radost“.

Začněte ještě dnes

Pokud patříte mezi lidi, kteří touží po změně své neuspokojivé pracovní kariéry, ale zatím jste se k tomu neodhodlali – třeba z některého z výše uvedených důvodů – dnešek je právě ten den, kdy můžete začít! Je lepší se o změnu pokusit, než celý zbytek života litovat, že jste se nepokusili! A nemusíte na to být sami – dobrý kariérový kouč vám pomůže ujasnit si, co vlastně chcete, jaká práce pro vás bude „ta pravá“, a pomůže vám postupně překonat všechny překážky a bariéry, se kterými se na cestě ke změně kariéry budete setkávat.

Tak jaký bude váš první krok?
The following two tabs change content below.
Irma Bohoňková

Aktuální články od: Irma Bohoňková (více)

Mohlo by se vám líbit...